Zakup sprzętu komputerowego w ramach leasingu operacyjnego lub pożyczki leasingowej to świetne rozwiązanie dla firm. Pozwala uniknąć dużej, jednorazowej inwestycji i rozłożyć ją w czasie. Pieniądze zostają na koncie na dłużej a procesy konieczne do realizacji w firmie mogą działać bez zakłóceń. Po zakończeniu okresu leasingu pozostaje decyzja co dalej z zakupionymi w ten sposób urządzeniami? W przypadku leasingu operacyjnego można je zwykle odkupić za przysłowiową złotówkę. Stają się już w pełni własnością firmy. Można je zatrzymać by nadal służyły pracownikom ale można też wymienić na kolejne, nowe urządzenia. W tym ostatnim przypadku pojawia się pytanie co ze starymi? Jest bardzo proste i korzystne dla właściciela rozwiązanie. Ponowna sprzedaż.

Sprzęt poleasingowy nadal ma wartość rynkową.

Po kilku latach eksploatacji poleasingowy laptop, komputer, monitor nadal mogą być w pełni sprawne. Może nie mają najnowszych podzespołów a ich design nieco się różni od obecnego jednak na poziomie funkcjonalnym zwykle są w pełni wydajne. Dadzą sobie radę z większością zadań realizowanych w biurze a mogą również podołać trudniejszym. Wystarczy audyt techniczny stanu każdego urządzenia i określenie co i w jakim zakresie można naprawić … i gotowe. Wiele poleasingowych komputerów można ponownie sprzedać i odzyskać często niemałą część zainwestowanych funduszy.

Znajdź firmę zewnętrzną !

Wymiana sprzętu komputerowego w firmie to sporo zadań do wykonania. Inwentaryzacja, audyt techniczny, wycena i sprzedaż ewentualnie przekazanie do recyklingu. Wszystkim może się zająć firma zewnętrzna. outsourcing tego rodzaju działań to wielka oszczędność czasu ale też pieniędzy. Specjaliści wykonają każdą czynność sprawniej, określą najlepszy sposób postępowania dla każdego, niepotrzebnego urządzenia i pomogą szybko sprzedać te których stan jest dobry. Zwykle pierwszą ofertę odkupu sprzętu przygotowuje właśnie firma zewnętrzna. Selkea.pl to przykład takiej firmy.

Usuń dane wrażliwe z komputera służbowego.

Bardzo ważny a często niestety pomijany element to usunięcie danych wrażliwych firmy przechowywanych nośnikach elektronicznych. Błędne jest przekonanie, że ich dodanie do kosza na pulpicie załatwia sprawę. Trzeba je usunąć stosując profesjonalne narzędzia i metody. Bagatelizowanie tematu skończyć się może poważnymi konsekwencjami. Nie tylko prawnymi ale zwłaszcza ogromnymi karami finansowymi nawet do 20 mln. euro dla firmy, której dane nie zostały właściwie usunięte. Bo usuwanie to również “przetwarzanie danych”, a każde uchybienie w przedsiębiorstwie w tym zakresie oznacza problemy. Usunąć dane z dysku można poprzez nadpisanie programowe. Polega ono na zastąpieniu dotychczas zapisanych na dysku innymi przypadkowymi informacjami. Daje to pewność, że osoba, która będzie korzystać w przyszłości z komputera lub laptopa nie otworzy i nie czyta żadnej wcześniej zapisanej na dysku informacji. Nadpisywanie programowe jest bowiem w pelni skuteczne i rekomendowane zwłaszcza do usuwania danych z nośników wykorzystywanych do celów służbowych. Wymaga zastosowania specjalnego, licencjonowanego oprogramowania. Najlepsze i zarazem najskuteczniejsze software są płatne. Dodatkowo ich zastosowanie wymaga wiedzy informatycznej i znajomości budowy nośników. Warto więc i to zadanie zlecić specjalistom. Najlepiej firmom specjalizującym się w tego rodzaju usługach.