Krajarka, zwana też „gilotyną”, to urządzenie do cięcia papieru. Najlepiej sprawdza się przy dużej liczbie arkuszy, o wysokiej gramaturze. Na rynku znajdziesz wiele krajarek, przeznaczonych do domu i biura, punktów usługowych oraz zastosowań profesjonalnych. Dowiedz się więcej.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Istnieje kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem krajarki.

Długość cięcia

To najistotniejszy parametr, mówiący o maksymalnej wielkości ciętego papieru. To ważne, ponieważ nie da się przeciąć kartki o formacie A3 gilotyną do A4. Na szczęście, krajarkę można dopasować do swoich potrzeb. Przykładowa długość cięcia w krajarce Polar 137E wynosi 137 cm.

Wysokość stosu/Grubość cięcia (ilość kartek)

Dzięki temu parametrowi wiesz, jak duży stos papieru przetniesz naraz. Warto jednak dodać, że niektórzy producenci nie zalecają pracy non stop przy najwyższym obciążeniu. Najczęściej umieszczają oni informację o liczbie kartek posiadających gramaturę 70 g/m2.

Rodzaj docisku

Korzystając z krajarki musisz pamiętać o dociśnięciu papieru w trakcie cięcia. Dobry docisk pozwala idealnie przycinać dokumenty oraz zapobiega przesuwaniu się kartek podczas cięcia. Wpływa on na bezpieczeństwo użytkowania gilotyny, jak i samą dokładność cięcia. Istnieje kilka rodzajów docisku:

  1. ręczny – polega na manualnym dociśnięciu noża w trakcie obróbki papieru.
  2. automatyczny – w tym przypadku urządzenie samo dociska belką do ciętego materiału, co zwiększa bezpieczeństwo pracy oraz precyzję cięcia,
  3. dźwigniowy – wykonywany jest on w formie dźwigni, siła nacisku ręcznego przenosi się tutaj na listwę dociskającą.

Rodzaje krajarek – podział ze względu na zastosowanie

Ze względu na zastosowanie można wyróżnić następujące rodzaje krajarek.

Krajarki do domu i biura

Tego rodzaju krajarki wykorzystywane są rzadko lub często, ale z małym nakładem papieru. Ich budowa nie pozwala na pracę przy zbyt dużych obciążeniach. Najczęściej przecinają one naraz 5-20 kartek. Zwykle ich podstawa wykonana jest z tworzywa sztucznego, a nóż jest zintegrowany z dźwignią. Do tego wyposażone są one w docisk ręczny,

Krajarki do biura i punktów usługowych

To nieco bardziej zaawansowane urządzenia, które najczęściej użytkowane są w biurach. Umożliwiają ciągłą pracę, pod większym obciążeniem. Z reguły są w stanie przecięć 20-50 kartek naraz. W tym przypadku podstawa zazwyczaj wykonana jest z metalu. Urządzenia wyposażone są również w docisk automatyczny lub dźwigniowy, co zwiększa komfort użytkowania.

Krajarki do zastosowań profesjonalnych

To zaawansowane technologicznie urządzenia, wykorzystywane głównie w drukarniach oraz zakładach introligatorskich. Zaprojektowane są one tak, aby pracować przez długi czas, pod dużym obciążeniem. Są w stanie przeciąć nawet 600 arkuszy naraz. Co więcej, tną one nie tylko papier, ale też tekturę, plastik, folię, gumę, skórę, papier ścierny, a czasem nawet i blachę. Dzięki temu zastosowanie takich urządzeń jest bardzo szerokie.

Istnieje również podział na krajarki:

  • jednonożowe – wyposażone są tylko w jedno narzędzie tnące (nóż)
  • trójnożowe (zwane tez trójnożami) – przystosowane są do cięcia z trzech stron w jednym przebiegu, to z kolei zwiększa wydajność podczas cięcia książek, gazet, itd. I skraca cały proces; krajarki tego typu doskonale sprawdzają się w drukarniach dziełowych.

Krajarki do zastosowań profesjonalnych w Emergraf

Szukasz profesjonalnej krajarki do swojej drukarni? Interesują Cię modele o określonej długości i grubości cięcia, ale nie wiesz, które sprawdzą się najlepiej? Daj nam znać i zadzwoń na numer 12 288 12 44. Razem znajdziemy najlepszą propozycję dla Ciebie.