Łańcuchy to pewnego rodzaju połączone ze sobą ogniwa, które tworzą całość, jednocześnie umożliwiają uzyskanie różnorodnych kształtów. W zdecydowanej większości przypadków wykonane są ze stali konstrukcyjnej. Ostatnimi czasy używa się je szczególnie często- dostrzeżono wiele zalet tego rozwiązania, stosowanego już w wielu branżach od stosunkowo długiego czasu. Gdzie sprawdzą się łańcuchy napędowe do maszyn? Jakie ich rodzaje możemy wyróżnić? Jakie zalety posiadają łańcuchy napędowe? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Gdzie sprawdzą się łańcuchy napędowe do maszyn?

Łańcuchy napędowe to jedne z tych elementów, które używane są stosunkowo często w wielu różnorodnych branżach. Jest to możliwe dzięki nietypowym i atrakcyjnym właściwościom. Mają one odmienną budowę, dlatego też mają zastosowanie w zdecydowanej większości dziedzinach przemysłu. Właśnie z tego powodu przeciętny konsument ma dość dużą łatwość w wyborze- liczba produktów jest jest w pełni satysfakcjonująca. Przykładowo łańcuchy napędowe mogą być wykorzystywane w rolnictwie, do produkcji maszyn. Warto wspomnieć o mniej oczywistym przemyśle lekarskim, paliwowo-energetycznym i tym spożywczym. Łańcuchy rolkowe dość powszechne są w przypadku transportu, do pakowania lub do maszyn drukarskich. Nie w sposób zapomnieć o łańcuchach pierścieniowych- w sposób szczególny ich zastosowanie widoczne jest w przypadku wciągników łańcuchowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pełniły funkcję wiązadeł do ciężkich elementów.

Łańcuchy napędowe – rodzaje i zastosowanie

Podczas budowy maszyn wykorzystywane są różnorodne łańcuchy- zaczynając od tych pierścieniowych, poprzez drabinkowe, kończąc na płytkowych. Te pierwsze charakteryzują się zdecydowanie najprostszą konstrukcją. Składają się one z połączonych ze sobą ogniw. Konstrukcja jest uproszczona i mało dokładna, dlatego też nie zawsze mogą być wykorzystywana do przenoszenia napędu. Ich cechą charakterystyczną jest ponadprzeciętna wytrzymałość na rozciąganie, z tego powodu można je dostrzec w wielu przedmiotach użytkowanych na co dzień. Niekiedy montuje się je na oponach zimowych, aby dodatkowo zabezpieczały przed poślizgiem. Mogą podnosić ciężki załadunek, ze względu na swoją dużą wytrzymałość.

Jeśli chodzi o łańcuchy drabinkowe, w sposób szczególny stosuje się je w budowie maszyn do układów napędowych, jak i również jako dźwigniowe cięgna. Można je podzielić na:

Tego typu elementy mogą być łączone pojedynczo, podwójnie, a nawet wielokrotnie, w zależności od potrzeb.

Ostatnim rodzajem są łańcuchy płytkowe, które to posiadają specyficzne połączenie płytek. Dość często stosuje się je do przemysłu ciężkiego i stoczniowego. Ich budowa jest dość charakterystyczna, bowiem używane są jedynie sworznie i płytki, co więcej, nie posiadają nawet tulejek i rolek. Szerokość takiego łańcucha jest nieco większa od sumy grubości płytek. Płytki te są ciasno ułożone względem siebie, w konsekwencji cała konstrukcja uznawana jest za sztywną. Łańcuchy płytkowe bardzo często stosuje się do wózków widłowych, które odpowiedzialne są za podnoszenie dużych ciężarów. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że wyróżnić możemy różnorodne rodzaje łańcuchów płytkowych- niektóre z nich powszechnie stosowane są w biżuterii. Przykładem tego są chociażby bransolety zegarków, które to posiadają ogniwa o różnorodnych kształtach i sworzniach. 

Jakie zalety posiadają łańcuchy napędowe?

Nie da się ukryć, że łańcuchy napędowe są bardzo powszechnie stosowane. Ich wybór zależny jest od wymagań, jak i również warunków pracy danego urządzenia. Jedną z istotniejszych zalet przekładni jest brak poślizgu, w konsekwencji zachowane jest stałe przełożenie, jednocześnie gwarantowana jest duża sprawność w porównaniu do pasowych przekładni. Stosując łańcuchy nie musimy ich mocno napinać wstępnie, tak jak wygląda to chociażby w przekładniach pasowych. W konsekwencji wały i łożyska są znacznie mniej obciążone. Wadą takich konstrukcji jest niestety głośniejsza praca, jak i również konieczność smarowania, co wiąże się ze zużywaniem przegubów. W praktyce łańcuchy można stosować zarówno w tych łatwych konstrukcjach, jak chociażby napęd rowerowy i tych złożonych, czego przykładem może być rozrząd stosowany w samochodach. Poszczególne modele mogą się od siebie różnić długością, szerokością, wytrzymałością, materiałem wykonania i żywotnością. Ta ostatnia określana jest wytrzymałością zmęczeniową, co warto mieć na uwadze.