Przerzedzenie włosów może być dużym problemem estetycznym, który odbierze Ci pewność siebie. Jednym z powodów, przez które tracisz włosy, może być łysienie plackowate, które dość łatwo zdiagnozować. Objawia się ono nie tylko ogólnym przerzedzeniem fryzury, ale i charakterystycznymi ogniskami o nieregularnym kształcie – tak zwanymi plackami na skórze bez owłosienia. Takie objawy wymagają konsultacji lekarskiej, dlatego nie zwlekaj i jak najszybciej rozpocznij leczenie!

Po czym rozpoznać łysienie plackowate?

Na początku łysienie plackowate może dawać niepozorne objawy. Włosy zaczynają wypadać nieco szybciej, jednak ponieważ trudno je zliczyć, z początku objaw ten bywa niezauważony. Wielu pacjentów dostrzega zmiany w swoim wyglądzie dopiero wtedy, gdy na ich głowie pojawiają się nieowłosione miejsca, ogniska choroby, w których mieszki włosowe są za bardzo osłabione, by utrzymać zdrowe włosy.

Objawy łysienia plackowatego mogą pojawić się nagle właściwie w każdym wieku i niezależnie od płci. W rzadkich sytuacjach problem ten dotyka nawet dzieci. Jeśli widzisz niepokojące objawy u siebie lub u członków swojej rodziny, nie zwlekaj – nieleczone łysienie plackowate w najgorszym przypadku może prowadzić nawet do całkowitej utraty włosów. Co więcej, choroba ta nie ogranicza się jedynie do skóry głowy. Pacjenci cierpiący na zaawansowane łysienie plackowate mogą tracić także włosy z brwi, rzęs, czy nawet rąk albo okolic miejsc intymnych.

Łysienie plackowate rozpoznasz po tym, że choć w miejscach ogniska choroby utrata włosów może być szybka, reszta powierzchni skóry pozostaje zdrowa, bez widocznych zmian chorobowych. W przeciwieństwie do łysienia androgenowego i innych przyczyn wypadania włosów ta odmiana choroby nie prowadzi do ogólnego przerzedzenia fryzury, a powstawania łysych miejsc na powierzchni skóry głowy o nieregularnych, zwykle zaokrąglonych kształtach.

Cierpisz na łysienie plackowate? Skonsultuj się z dermatologiem!

Im wcześniej rozpoczniesz leczenie łysienia plackowatego, tym łatwiej będzie je zatrzymać i odzyskać gęste, piękne i mocne włosy. Kiedy z pomocą odpowiedniej terapii uda się zatrzymać ich wypadanie, przyjdzie czas na pobudzenie mieszków włosowych i wsparcie wzrostu włosów. Takie postępowanie przynosi dobre efekty zwłaszcza przy wcześnie podjętym leczeniu.

Na konsultacji dermatologicznej lekarz oceni stan skóry głowy i wykona niezbędne badania w celu potwierdzenia diagnozy. Zależnie od sytuacji może on zalecić różne sposoby leczenia łysienia plackowatego, w tym przede wszystkim:

  • miejscowe stosowanie preparatów z zawartością sterydów hamujących rozwój choroby;
  • przyjmowanie sterydów doustnie;
  • terapię polegającą na miejscowym podawaniu alergenu na skórę, która w reakcji jest pobudzona do odbudowy i wygaszenia stanu zapalnego.

Wymienione sposoby kuracji skupiają się na zatrzymaniu rozwoju choroby i dalszego łysienia. Dla osób cierpiących na łysienie plackowate duże znaczenie ma także leczenie opierające się na pobudzeniu mieszków włosowych do odbudowy i wzrostu włosów. W tym celu stosuje się między innymi terapię z użyciem dermokosmetyków lub stymulację skóry głowy z użyciem lasera o małej mocy. Bardzo ważne jest także ogólne wzmocnienie organizmu i dostarczanie do niego niezbędnych składników odżywczych takich jak witamina D, której niedobory mogą osłabiać mieszki włosowe.