Meble drewniane są zwykle uważane za ekologiczne, ze względu na to, że są przyjazne dla użytkownika, nie wydzielają szkodliwych substancji i są bardzo trwałe. Jednak korzystny wpływ mebli z drewna na stan środowiska naturalnego jest znacznie szerszy i obejmuje także  znikomą emisję zanieczyszczeń, mały ślad węglowy i łatwość recyklingu. Pozyskiwanie drewna do produkcji mebli również nie odbywa się ze szkodą dla natury.

Racjonalne wykorzystywanie zasobów drewna

Drewno to tradycyjny materiał wykorzystywany do produkcji mebli. Rosnące zainteresowanie ekologią i coraz powszechniejsza troska o los planety, skłaniają coraz więcej osób do zastanawiania się, czy kupowanie mebli drewnianych jest dobrym rozwiązaniem. Wycinanie lasów do pozyskiwania drewna kojarzy się bowiem często z działaniem, które negatywnie wpływa na stan środowiska naturalnego. Klienci nie powinni mieć jednak żadnych powodów do obaw. Drewno dla meblarstwa jest bowiem pozyskiwane w ramach planowej gospodarki leśnej, a możliwe teoretycznie alternatywy powodowałyby daleko większe problemy – wyjaśnia ekspert z firmy Meble K&D, producenta mebli drewnianych.

Drewno wykorzystywane w meblarstwie nie jest samowolnie wycinane w dzikich i dziewiczych puszczach. Jego zdecydowana większość pochodzi ze specjalnie prowadzonych upraw. Drzewa są systematycznie sadzone w jednych miejscach, a wycinane w innych. W ten sposób zarządzające największą częścią systemu pozyskiwania drewna, Lasy Państwowe równoważą prowadzoną eksploatację.

Potwierdzeniem tego, że drewno pochodzi ze specjalnych upraw, które są prowadzone z poszanowaniem wszystkich zasad racjonalnej gospodarki leśnej i nie wpływają negatywnie na stan przyrody, jest certyfikat FSC (Forest Stewardship Council).

Ograniczanie wpływu produkcji mebli drewnianych na środowisko naturalne

Dla stanu środowiska naturalnego równie ważny, jak ochrona zasobów leśnych, jest poziom emisji zanieczyszczeń przy obróbce drewna i produkcji mebli. Chodzi tu przede wszystkim o używanie nieszkodliwych dla środowiska naturalnego chemikaliów, odpowiednie zagospodarowywanie powstających w procesie produkcji odpadów oraz ochronę zasobów wodnych. Producenci mebli drewnianych stosują wiele metod, które pozwalają na obniżenie wpływu wywieranego na środowisko, są to np. używanie olejów naturalnych czy decydowanie się na używanie lakierów i farb wodnych zamiast rozpuszczalnikowych. Ważne jest także wykorzystywanie środków, które nie zawierają szkodliwych formaldehydów. Meble produkowane przez producentów, którzy prowadzą własną odpowiedzialną politykę środowiskową, nie stanowią więc zagrożenia dla środowiska naturalnego i są w pełni ekologiczne.

Zakup mebli drewnianych jest też ekologiczny ze względu na to, że produkty tego rodzaju łatwo poddać recyklingowi. Drewno można łatwo przetworzyć i kilkukrotnie wykorzystać, zanim straci swoją przydatność. W przeciwieństwie do wyrobów z tworzyw sztucznych resztki drewniane łatwo ulegają rozkładowi, a ich zagospodarowanie nie stanowi dużego problemu.

Warto również pamiętać o tym, jak branża meblarska wykonujące swe wyroby z naturalnego drewna wypada na tle producentów korzystających z jedynej dostępnej alternatywy, czyli tworzyw sztucznych. W przypadku mebli z plastiku ślad węglowy związany ze zużyciem nieodnawialnych zasobów, wykorzystaną energią oraz powstającymi odpadami, jest wielokrotnie większy niż przy wytwarzaniu mebli z drewna. Ślad węglowy mebli produkowanych z drewna jest niewielki, a ich wysoka trwałość sprawia, że nie muszą one być tak często wymieniane, jak te, które produkuje się z tworzywa lub surowców alternatywnych.