W XXI wieku leczenie stomatologiczne znacznie się zmieniło w porównaniu z tym jak to wyglądało jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Obecnie w powszechnym użyciu jest bardzo dużo nowoczesnych technologii, m.in. stomatologia cyfrowa, czyli systemy CAD-CAM oraz nowoczesne metody znieczulenia. Innym sposobem udoskonalenia pracy stomatologów jest powszechne stosowanie podczas leczenia mikroskopów. W artykule dokładniej opisujemy, jakie są zalety stosowania podczas leczenia stomatologicznego mikroskopów oraz podczas wykonywania jakich zabiegów najczęściej się z nich korzysta.

Dlaczego w trakcie leczenia stomatologicznego korzysta się z mikroskopów?

Korzystanie w trakcie wykonywania zabiegów stomatologicznych z mikroskopu umożliwia przede wszystkim znaczne zwiększenie dokładności wykonywania wszystkich etapów prac. Mikroskopy mają więc szczególnie duże znaczenia w przeprowadzaniu zabiegów, które ze względu na to, że są wykonywane na bardzo małych obszarach, wymagają dodatkowego powiększenia i ewentualnie doświetlenia. Stosowane w stomatologii mikroskopy pozwalają na powiększenie operowanych tkanek nawet 25-krotnie! A to ma bardzo duże znaczenie także podczas przeprowadzania badań diagnostycznych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w TychachMikroskop i dodatkowe oświetlenie dają możliwość dokładniejszego przyjrzenia się oglądanych zmian i lepszego opisania ewentualnych nieprawidłowości. To naprawdę jest bardzo duże ułatwienie dla lekarza.  Wykorzystywane w mikroskopach oświetlenie może dawać aż trzykrotnie mocniejsze światło niż zwykłe stosowane w leczeniu stomatologicznym lampy.

A w jakich dziedzinach stomatologii najczęściej wykorzystywane są mikroskopy?

Metody zastosowania mikroskopów w chirurgii stomatologicznej

Jedną z głównych specjalizacji stomatologicznych, w których powszechnie korzysta się z mikroskopów jest chirurgia stomatologiczna. Stosowanie mikroskopu podczas wykonywania zabiegów umożliwia oczywiście chirurgowi dokładniejsze przyjrzenie się operowanemu fragmentowi, a dzięki zastosowaniu mikronarzędzi, także na dokładniejsze wykonywanie wszystkich etapów prac. Dzięki zastosowaniu mikroskopu chirurg ma też możliwość wykonywania w celu zamknięcia powstałych podczas zabiegu ran, dużo cieńszych szwów. Co więcej, mikroskop daje lekarzowi szansę znacznie dokładniejszego skontrolowania tkanek od razu po wykonaniu zabiegu oraz podczas późniejszych wizyt kontrolnych.

Zastosowanie mikroskopów w leczeniu kanałowym zębów, czyli w stomatologii ogólnej

Mikroskopy obecnie są też już powszechnie stosowane w leczeniu kanałowym zębów, czyli w endodoncji. Znaczenie mikroskopów w wykonywaniu takich zabiegów jest bardzo duże, ze względu na to, że leczone endodontycznie kanały zębów, mogą mieć różną grubość i różny przebieg. Bez mikroskopu stomatolog nie miałby możliwości na bieżąco oglądania tego, w jaki sposób przebiegają kanały zęba i czy na pewno udało się je dokładnie wyczyścić, zdezynfekować, a następnie wypełnić gutaperką.

Mikroskopy w periodontologii

Mikroskopy są także powszechnie stosowane w leczeniu paradontozy, czyli podczas leczenia chorób przyzębia. Mikroskop daje oczywiście lekarzowi możliwość znacznie dokładniejszego wyczyszczenia zębów z zalegającej płytki i kamienia nazębnego, przyjrzenia się charakterowi powstałych zmian chorobowych oraz dokładniejszego wykonania częstego w periodontologii kiretażu zamkniętego.