Profil LED PULA to półka świetlna która może służyć zarówno jako eleganckie podświetlenie samo w sobie jak i podświetlenie z możliwością postawienia na podświetlonej powierzchni przedmiotu ( waga do 5 kg ).

Montaż półki oświetleniowej LED PULA

Profil konstrukcyjny PULA-KPL składa się z dwóch elementów, listwy montażowej montowanej do ściany i wygiętego profilu który umożliwia zamocowanie półki.
Prace rozpoczynamy od profilu mocowanego w ścianie gdzie wiercimy otwory montażowe na wysokości TRZECIEJ ( licząc od góry ) linii pomocniczej biegnącej wewnątrz profilu. Ilość dybli/wkrętów mocujących musimy dobrać w zależności od wielkości wybranej  półki i jej planowanej nośności.

UWAGA !

Co bardzo istotne jeden z wierconych punktów musi być przeznaczony na przepuszczenie prze z niego kabli zasilających i nie będzie to otwór z dyblem/krętem nośnym ( wcześniej oczywiście ze ściany musimy wyprowadzić kable zasilające o odpowiednim napięciu )
Po zamontowaniu profilu LED konstrukcyjnego do ściany, wiercimy w nim kolejny otwór pokrywający się z otworem przez który przeprowadziliśmy kable zasilające. Otwór wiercimy prostopadle, nieco powyżej 2 linii pomocniczej. Musimy to zrobić z wyczuciem tak by przewiercić się do połowy grubości profilu, ponieważ tędy poprowadzimy dalej nasze okablowanie zasilające, które w tym miejscu podłączymy do paska LED z górnej części profilu jak i przedniej

Teraz profil mamy przygotowany do zamontowania oświetlenia czyli pasków LED, które w zależności od zapotrzebowania  stosujemy w górnej rynience profilu konstrukcyjnego PULA-KPL  i tak uzyskujemy oświetlenie kinkietowe, a  kolejny pasek świetlny LED montujemy tak by środek paska przebiegał przez wywiercony górny otwór, przez który przepuszczamy wlutowane w pasek LED przewody.
Po połączeniu przewodów  robimy próbę generalną działania oświetlenia,  (w tym momencie wciąż mamy możliwość wprowadzenia niezbędnych korekt ) i jeśli wszystko działa poprawnie na górną część półki/kinkietu zakładamy dobraną wcześniej osłonkę  która pozwoli nam uzyskać efekt jednolitego oświetlenia, oraz wybranego rodzaju światła.

pula

Pozostaje założenie drugiej, wygiętej części profilu PULA-KPL
By to zrobić należy przyjrzeć się ząbkom montażowym na dole pierwszej listwy, ponieważ w nich osadzimy profil wygięty.
Mamy kilka poziomów „ząbków”  ponieważ umieszczenie profilu na wyższych lub niższych poziomach daje nam możliwość dopasowania grubości wybranej półki.
Zakładamy więc profil wygięty na ząbki a jego środkowa część montażową  opieramy  o wewnętrzną stronę profilu zamontowanego do ściany, co naszą  konstrukcje uczyni stabilną.

Profil wygięty powinien tworzyć teraz harmonijny łuk dotykając dolna krawędzią do ściany, który jednocześnie zakrywa wewnętrze mocowania i okablowanie.
Pozostaje teraz założenie półki, która dzięki swojej strukturze  jest jednocześnie elementem świetlnym. Jednak tuż przed założeniem półki, by ją chronić, nadając możliwość delikatnej „pracy elementu” w rynienkę znajdującą się w górnej części wygiętego profilu  PULA-KPL wkładamy sznur silikonowy, a dopiero wtedy wsuwamy naszą półkę w górna szczelinę profilu PULA-KPL

Wszystko już mamy na miejscu. Pozostaje założyć boczne zaślepki i półka  jest gotowa, by oświetlać nasz pokój, oraz eksponować na podświetlonej tafli  przedmiot który tam postawimy.
Może to być kubek z ulubionym napojem, klucze które powinny być zawsze pod ręką, a zazwyczaj ich zapominamy lub fotografia bliskiej nam osoby, jednak co to będzie zależy właśnie od Ciebie, a co najlepsze, będzie zawsze widoczne.

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą RESTAN  – illuminations.pl

Dodatkowe informacje odnośnie profili LED i ich zastosowań znajdziesz tutaj RESTAN