Ogrzewanie gazowe cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Najważniejszym elementem całego systemu grzewczego jest kocioł przeznaczony do spalania paliwa. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów kotłów. Przy wyborze konkretnego modelu należy zwrócić uwagę na potrzeby użytkowników oraz rodzaj zastosowanych technologii.

Rodzaje kotłów ze względu na sposób działania

Biorąc pod uwagę sposób działania, wyróżnia się trzy typy urządzeń. Standardem są kotły gazowe stałocieplne. Montuje się je najczęściej w domach jedno lub wielorodzinnych. Tego rodzaju konstrukcje pracują w zakresie wysokich temperatur przekraczających 70°C, aby nie dopuścić do kondensacji pary wodnej znajdującej się w spalinach. Za bardziej zaawansowane uznawane są kotły niskotemperaturowe o zmiennej mocy. Możliwość dostosowania temperatury do potrzeb użytkownika wpływa na poprawę wydajności i obniżenie kosztów eksploatacji. Trzecią grupę urządzeń stanowią nowoczesne kotły kondensacyjne, które wykorzystują zjawisko kondensacji pary wodnej, umożliwiające odzyskiwanie energii cieplnej ze spalin. Nowoczesne piece gazowe charakteryzują się zwartą konstrukcją i niewielkimi gabarytami. W zależności od preferencji można zdecydować się na zakup urządzenia stojącego bądź wiszącego.

Piece gazowe jedno i dwufunkcyjne

Przy wyborze kotła gazowego należy zwrócić uwagę także na jego funkcjonalność. Do dyspozycji użytkowników są urządzenia jednofunkcyjne, dwufunkcyjne oraz jednofunkcyjne z zasobnikiem. Pierwsze z wymienionych są najtańsze. Wykorzystuje się je do ogrzewania wody znajdującej się w instalacji grzewczej i zasilającej grzejniki. Tego rodzaju konstrukcja może także służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Aby jednak było to możliwe, należy dokupić zasobnik oraz podgrzewacz ciepłej wody. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup pieca dwufunkcyjnego przeznaczonego do ogrzewania budynku oraz wody użytkowej. W przypadku takiej konstrukcji kranówka ogrzewana jest w sposób przepływowy po odkręceniu kurka. Uzyskanie odpowiedniej ilości ciepłej wody wymaga zamontowania kotła o dużej mocy.

Kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem

Trzecią grupę urządzeń stanowią kotły gazowe jednofunkcyjne z zasobnikiem. Dołączony zasobnik pozwala gromadzić zapas podgrzanej wody użytkowej i korzystać z niej w razie potrzeby. Niektórzy użytkownicy decydują się dodatkowo na zastosowanie systemu cyrkulacji ciepłej wody, dzięki któremu po odkręceniu kurka z kranu od razu płynie ciepła woda. Należy pamiętać, że efektywność systemu grzewczego uzależniona jest nie tylko od rodzaju i mocy kotła, ale i sposobu montażu instalacji, dlatego warto powierzyć wykonanie tych czynności fachowcom.