RTG zęba to badanie radiologiczne, które polega na prześwietleniu zęba przy użyciu promieni rentgenowskich. Często wykonuje się je, aby określić stan kości i tkanek poszczególnych zębów oraz korzeni. Na podstawie badania RTG można ocenić stan zębów, tkanki kostnej żuchwy, szczęki oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Wykonanie prześwietlenia zęba pozwala stomatologowi podjąć decyzję, co do sposobu i metod leczenia, które będą korzystne i skuteczne dla pacjenta.
W jakim celu wykonuje się RTG zęba?
RTG zęba wykonuje się głównie w przypadku podejrzeń, że pacjent ma zaawansowaną próchnicę, w przypadku braku zawiązków zębowych i zębów zatrzymanych, przy podejrzeniu zmian chorobowych i stanów zapalnych korzeni oraz przy podejrzeniu zmian o charakterze nowotworowym.
Zaleca się je również przed planowanym usunięciem zęba, przed leczeniem kanałowym i protetycznym, przed wszczepienie implantów oraz przed założeniem i ściągnięciem aparatu ortodontycznego. Ważnym powodem do wykonania badania RTG są również urazy twarzoczaszki, ponieważ dzięki temu badaniu można określić rozmiar i charakter uszkodzeń.
RTG zęba Lublin – rodzaje
Ze względu na technikę wykonywania RTG zęba w Lublinie można wyróżnić badanie wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. Do zdjęć wewnątrzustnych zalicza się zdjęcie RTG punktowe oraz zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe. Zaś do badań zewnątrzustnych należą zdjęcia panoramiczne, cefalometryczne oraz tomograficzne 3D.
Jak wygląda RTG zębów?
Udając się na RTG zębów nie musisz się specjalnie do tego przygotowywać. Przed samym wykonaniem badania trzeba tylko zdjąć biżuterię, spinki czy wsuwki, czyli wszystko to, co mogłoby wpłynąć na jakość zdjęcia. Wykonuje się dwa rodzaje badania RTG zęba, jedno z nich to badanie wewnątrzustne, które polega na umieszczeniu niewielkich rozmiarów kliszy w jamie ustnej pacjenta. Badanie zewnątrzustne polega na przeprowadzeniu tomografii, czyli pantomogramu bądź zdjęcia warstwowego szczęki. W tym przypadku oprócz zdjęcia biżuterii, ważne jest założenie fartucha ochronnego chroniący przed promieniowaniem. RTG zęba trwające zwykle kilka minut wykonuje się na siedząco, stojąco lub leżąco. Badanie jest bezbolesne, a wyniki otrzymujemy po kilkunastu minutach.