Wyścigi samochodowe i motocyklowe dają konkretny zastrzyk adrenaliny, nawet z poziomu trybun. Przede wszystkim dlatego, że większość ludzi, z każdej części świata kocha rywalizację i duże prędkości, a to właśnie dają nam rajdy.

Jakie są najpopularniejsze z nich i czym się różnią?

Formuła 1 (Mistrzostwa Świata Formuły 1)

Najbardziej popularne i prestiżowe wyścigi samochodowe organizowane corocznie od 1950 roku w różnych częściach świata. Biorą w nich udział zespoły, a w każdym z nich ściga się po 2 zawodników, którzy biorą udział w mistrzostwach kierowców. Kierowca z największą liczbą punktów wygrywa. Ich punkty są wliczane do puli punktów ich zespołu i sumowane w klasyfikacji konstruktorów.

Zawody odbywają się od piątku do niedzieli – trzy sesje treningowe, kwalifikacje oraz główny wyścig. Czas trwania wyścigu różni się w zależności od średniej prędkości na danym torze oraz długości toru (zazwyczaj jest to ponad 300km) i wynosi około półtorej godziny.

Formuła 1 przyciąga duże rzesze fanów z całego świata, w tym również gwiazdy czy royalsów. Przez to jest to jeden z najbardziej dochodowych wyścigów na świecie.

MotoGP (Motocyklowe mistrzostwa świata)

MotoGP jest odpowiednikiem Formuły 1 w świecie motocykli, ze względu na popularność i renomę zawodów. Organizowane są od 1949 roku przez Międzynarodową Federację Motocyklową.

Obecnie mistrzostwa organizowane są w Europie, Australii, Ameryce oraz Azji i składają się z 19 wyścigów w 3 różnych kategoriach. Kierowca z największą liczbą punktów zostaje mianowany mistrzem świata. Zawody Grand Prix trwają 3 dni – piątek (treningi), sobota (kwalifikacje) oraz niedziela (wyścigi). Dla motocyklowych maniaków, zostawiamy link do Motocykliści RNS – portalu motocyklistów, który zawiera profesjonalną wiedzę i informacje dotyczące szeroko pojętego rynku motocyklowego, w tym właśnie motocyklowych mistrzostw MotoGP.

MotoGP motocyklowe mistrzostwa świata

NASCAR (Narodowa Organizacja Wyścigów Samochodów Seryjnych)

NASCAR to największa organizacja wyścigowa w Stanach Zjednoczonych, której zawodnicy są niezwykle popularni. Organizacja rozpoczęła swoją działalność w 1948 roku, a obecnie pod swoimi skrzydłami ma 1500 wyścigów, odbywających się na 100 torach w Stanach Zjednoczonych, Meksyku czy Kanadzie.

Obecnie najwyższa profesjonalna seria to NASCAR Cup Series. Generuje ona największe dochody, a pula nagród wynosi około 4 miliony dolarów.

W ciągu 10 miesięcy 43 kierowców ściga się w 36 wyścigach. Zwycięzcą jest ten kierowca, który zdobędzie największą ilość punktów.

Podsumowanie

Wyścigi i rajdy od dawien dawna wzbudzają emocje i nie tracą na popularności. Szturmem zawładnęły sercami widzów każdej klasy społecznej – od robotników po gwiazdy, rodziny królewskie i elitę polityczną.

Na pierwszy rzut oka wszystkie wymienione organizacje, czyli Formułę 1, NASCAR i MotoGP różni bardzo wiele. Gdy jednak się przyjrzymy można zauważyć coś co je łączy – miłość do sportowej rywalizacji i radość z dostarczania emocji widzom.