Czym byłaby jakakolwiek maszyna rolnicza wymagająca bezpośredniej obsługi operatora bez wytrzymałej, stabilnej i ergonomicznej kabiny rolniczej? Bez względu na to, czy mówimy o ciągniku, kombajnie czy koparce – kabina rolnicza jest jednym z najważniejszych elementów całej konstrukcji. Jakie akcesoria w kabinie rolniczej są najważniejsze? Dowiedz się z naszego dzisiejszego wpisu, czy możesz ją jakoś ulepszyć!
Komfort w kabinie rolniczej
Kilka lub kilkanaście godzin w niewygodnym ciągniku rolniczym lub w kombajnie może być trudne do zniesienia. Warto zatem zapewnić sobie maksymalny komfort i funkcjonalność środowiska pracy. Dlatego kabina rolnicza musi posiadać wszystkie niezbędne udogodnienia, a poza tym być odpowiednio duża i przestronna. Tylko dzięki spełnieniu tych warunków kierowca będzie się czuł w niej bezpiecznie i wygodnie. Ponadto szeroka kabina zapewnia dużą widoczność, a rolnik nie uderzy w słupek czy szybę podczas przechylenia ciągnika w trakcie jazdy po nierównej powierzchni. Kluczem do sukcesu jest też kabina rolnicza amortyzująca wstrząsy. Należy jednak pamiętać, że nie może być ona tak duża, że dostęp do najważniejszych jej elementów stanie sie utrudniony! Szeroka kabina poprawia widoczność i komfort, jednak takie elementy jak przyciski, dźwignia czy włączniki muszą być na wyciągnięcie dłoni.
Co jeszcze wpływa na komfort rolnika? Idealna kabina rolnicza powinna być wyposażona wygodny fotel. Musi być w pełni regulowany. Pochylenie czy oddalanie i przybliżanie fotela to nie wszystko. Dobrze, jeśli będzie dodatkowo obracany. W ogromnym stopniu ułatwia to wsiadanie i wysiadanie z kabiny rolniczej. Ponadto warto, aby był wyposażony w pneumatyczną amortyzację oraz dopasowywał się do wagi rolnika. Nowoczesne kabiny Massey Ferguson, Fendt czy Claas wyposażone są w dodatkowe wentylowanie, elektrycznie regulowane i wysuwane lusterka czy też oświetlenie LED. Warto, aby Twoja kabina również miala takie elementy. Ponadto coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest klimatyzacja. Dobra kabina rolnicza ma stabilną konstrukcję i sprawną amortyzację. Poza tym wykonana jest z wysokiej jakości materiałów oraz pełnej ramy od tylnej do przedniej osi ciągnika.
Co musi się znajdować w kabinie ciągnika rolniczego?
Zaprojektowanie idealnej kabiny rolniczej czy doposażenie swojej starej w konkretne elementy nie jest aż takie trudne. Najważniejsze, by była przestronna, posiadała szerokie drzwi i zapewniała maksymalną widoczność. Ponadto ważna jest odpowiednia amortyzacja. A jeśli chodzi o wyposażenie kabiny ciągnika rolniczego, warto zwrócić uwagę na:
- klimatyzację,
- radio,
- wentylowany, pneumatyczny, obracany fotel,
- regulowane lusterka zewnętrzne,
- przekładnię biegową o płynnej pracy,
- dodatkowe oświetlenie robocze LED.
Czy można wymienić kabinę rolniczą?
Co w przypadku, jeśli Twoja kabina rolnicza nie spełnia Twoich oczekiwań? Czy można ją wymienić? Jak mówi specjalista ze sklepu Agropol24 – części do maszyn rolniczych online:
Jeśli chodzi o pojazdy mechaniczne, wymienić można praktycznie wszystko. Nie inaczej jest z kabiną rolniczą. Jednak trzeba liczyć się z wysokimi kosztami. Mimo to wielu rolników myśli o wymianie kabiny bardzo intensywnie. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu stare ciągniki mają słabe wygłuszenie wewnątrz, słabszą widoczność czy mniej bezpieczną konstrukcję niż te obecne. Nowoczesne traktory czy kombajny mają odpowiednią izolację z boku czy od dołu, dzięki czemu praktycznie nie słychać wewnątrz pracy maszyny. Nowoczesne kabiny doskonale wygłuszają, a do tego mają szereg dodatkowych udogodnień lub miejsce, gdzie można je doinstalować. Natomiast, jeśli chodzi o kilkudziesięcioletni ciągnik, trudnym może okazać się dodanie do niego pełnej automatycznej regulacji lusterek czy nawet klimatyzacji.
Nowoczesna kabina rolnicza
Jeśli Twój ciągnik jest stary, a kabina nie spełnia Twoich wymagań, to możesz ją wymienić. Tanie kabiny rolnicze to koszt od około 2,5 tys. złotych. Jednak są to oczywiście słabo wygłuszone modele, które być może niewiele będą się różniły od tego, który posiadasz. Dlatego innym rozwiązaniem jest na przykład dodatkowe uszczelnienie szyb, dachu, ścian i podłogi. Świetnie sprawdzają się w tym celu maty bitumiczne. Głównym źródłem hałasu jest układ napędowy, więc gruba warstwa wygłuszenia na podłodze może dużo pomóc. A co poza wygłuszeniem? Jak jeszcze można unowocześnić kabinę? Poza wspomnianą pneumatyką, nowoczesnym fotelem czy klimatyzacją, można też pomyśleć o kamerach cofania lub montowanych bezpośrednio nad przenośnikiem ziarna do zbiornika. Dodanie takich funkcjonalności jak radio, klima, obracany fotel czy dźwiękoszczelność w ogromnym stopniu podnosi komfort pracy rolnika, dlatego warto o tym pomyśleć.