Nie trzeba tłumaczyć, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Jest ona podstawą dbałości o zdrowie naszych zębów. O ile regularne szczotkowanie coraz większej ilości osób wchodzi w nawyk, o tyle nitkowanie zębów wciąż sprawia niemałe trudności. Niestety samo szczotkowanie nie wystarczy. Dowiedz się, dlaczego należy używać nici dentystycznej, jak nitkować zęby oraz która nić dentystyczna będzie najlepsza?

Dlaczego należy używać nici dentystycznej?

Nitkowanie zębów powinno być nieodłączną częścią codziennej higieny jamy ustnej, która w profilaktyce stomatologicznej jest najważniejsza. Niezależnie od tego, czy używamy szczoteczki manualnej czy elektrycznej, szczotkując zęby czyścimy tylko trzy z pięciu powierzchni zębowych i nie mamy możliwości dostać się do szczelin między zębami. W przestrzeniach międzyzębowych gromadzą się bakterie, drobnoustroje i resztki pokarmowe, które tworzą płytkę nazębną, a ta z kolei przyczynia się do odkładania kamienia nazębnego. Kamień nazębny należy usunąć wykonując zabieg higienizacji, aby ograniczyć ryzyko powstania chorób przyzębia, próchnicy, parodontozy i stanów zapalnych dziąseł. Ponadto ewentualne leczenie chorób powstałych w wyniku niedostatecznej higieny przestrzeni międzyzębowych jest znacznie bardziej skomplikowane, niż leczenie zębów, których stan chorobowy obejmuje powierzchnię żującą, a próchnica powstała w szczelinach między zębami jest najczęstszą przyczyną późniejszej konieczności leczenia endodontycznego.

Jak należy nitkować zęby?

Wiele osób rezygnuje z nitkowania zębów, ponieważ nie wiedzą, jak prawidłowo używać nici dentystycznej. Wykonując dynamiczne, ostre lub tnące ruchy, a także poruszając nicią na boki, kaleczą tkanki przyzębia, co powoduje ból, dyskomfort czy krwawienie dziąseł. Żeby tego uniknąć, wystarczy zadbać o prawidłową technikę nitkowania. W pierwszej kolejności należy oderwać lub odciąć wbudowaną w pudełeczko od nici gilotynką kawałek nici o długości około 50 cm, aby móc nawinąć ją na palec i wyczyścić każdy odcinek przestrzeni międzyzębowych czystym odcinkiem. Nić nawijamy na palec środkowy lub wskazujący obu dłoni i delikatnie trzymając nić między tymi palcami a kciukami naciągnąć odcinek o długości około 2,5 cm. Następnie wprowadzamy nić między zęby delikatnym, kołyszącym ruchem i gdy dotrze do dziąsła, owinąć nić wokół zęba na kształt litery C. Nić dentystyczną należy przesuwać od linii dziąseł w górę, w stronę korony zęba, pionowym ruchem wymiatającym. Przechodząc do kolejnej szczeliny, należy przesunąć nić, aby nitkować nieużywanym kawałkiem nici, a zużytą zawijać na palce jednej dłoni. Nitkować powinno się przynajmniej raz dziennie. Nie ma znaczenia, czy wykonamy je przed szczotkowaniem, czy po.

Która nić dentystyczna będzie najlepsza – rodzaje nici dentystycznych

W aptekach i drogeriach dostępnych jest wiele różnych nici dentystycznych. Najważniejsze jest, aby nić dentystyczna dopasowana była do naszych indywidualnych potrzeb. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby nić miała odpowiednią grubość i z łatwością mogła wejść w przestrzenie międzyzębowe. Jeżeli samodzielnie nie jesteśmy w stanie wybrać odpowiedniej dla siebie nici dentystycznej, warto poprosić o pomoc stomatologa podczas wizyty kontrolnej –  informuje specjalista z kliniki stomatologicznej ARTDENT. Na rynku dostępne są trzy grubości nici dentystycznej: cienka dla osób o ściśle przylegających zębach, cienka i delikatna dla osób, które mają problem z krwawiącymi dziąsłami oraz super floss dla osób, które noszą most lub aparat ortodontyczny – nić super floss pęcznieje pod wpływem śliny, więc z łatwością możemy nią dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i skutecznie je oczyścić. Ponadto, oprócz zwykłych, nylonowych nici dentystycznych, które sprawdzają się przy wąskich przestrzeniach międzyzębowych, możemy wybrać także następujące nici dentystyczne:

  • woskowane – standardowa nić pokryta woskową warstwą, odporna na pękanie i przeznaczona do użytku po szczotkowaniu,
  • antybakteryjne – usuwające znacznie większą ilość bakterii z trudno dostępnych miejsc,
  • z fluorem – chroniące dodatkowo przed parodontozą i próchnicą,
  • wybielające – wzmacniające efekt wybielania zębów,
  • miętowe – odświeżające dodatkowo oddech.