Zachowanie płynności finansowej jest kluczowe w prowadzeniu działalności gospodarczej – to oczywiste, ale w praktyce nie zawsze jest tak łatwo utrzymać płynność finansową na satysfakcjonującym poziomie. To szczególnie utrudnione, gdy kontrahenci oczekują, że będą mogli zapłacić z opóźnieniem, a do tego wystawiamy faktury na spore kwoty. Mimo to istnieje sposób, który pomaga przedsiębiorcom odzyskać płynność finansową. Tym sposobem jest faktoring.

Skąd się biorą problemy z płynnością finansową? 

Zdarza się, że firma – chcąc pozyskać klientów – oferuje im odroczone płatności. Czasem nawet nie chodzi o chęci, a bardziej o przyjętą w branży praktykę. Odroczona płatność to szansa, ale jednocześnie ryzyko – trzeba dłużej poczekać na spłatę należności, a urząd skarbowy przecież nie będzie czekał. Podatki należy płacić w terminie, tak samo jak wynagrodzenia dla pracowników. Jeżeli do tego jeszcze zepsuje się istotna maszyna czy samochód, a potrzebne do prowadzenia działalności towary znacząco podrożeją z tygodnia na tydzień, firma może stanąć przed poważnym problemem – a nawet całkiem utracić płynność finansową. 

Czasem wystarczy niewiele – jeżeli z płatnością spóźni się jeden klient, ale to właśnie ten, dla którego dostarczyłeś największe zamówienie w tym roku, już to może wygenerować spore kłopoty dla firmy. Problemy mają jednak tendencje do nawarstwiania się, nie ma więc co liczyć na to, że pozostali kontrahenci na pewno wyślą pieniądze na czas (a najlepiej jeszcze przed upływem terminu). Zawsze zakładaj gorszy scenariusz i przygotuj się właśnie na niego.

Idealnie byłoby posiadać odpowiednio dużą poduszkę finansową, jednak nie zawsze mamy dogodne warunki do jej stworzenia. Firma musi się rozwijać, musi konkurować, oferować coraz lepsze usługi, a co za tym idzie – także inwestować. W takim układzie może się okazać, że na stworzenie zabezpieczenia finansowego… po prostu zabraknie czasu. Między innymi dlatego warto zainteresować się faktoringiem.

W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzi się faktoring?

Faktoring online to stała usługa finansowania – sprawdzi się przede wszystkim wśród przedsiębiorców, którzy prowadzą regularną sprzedaż i mają stałych odbiorców oraz tym, którzy oferują odroczoną płatność stałym klientom. W ramach faktoringu online firma otrzymuje dostęp do odnawialnego limitu faktoringowego – kwotę tę może przeznaczyć na finansowanie faktur wystawionych zgłoszonym odbiorcom. Oczywiście listę odbiorców można modyfikować – dodawać nowych oraz usuwać tych, z którymi już nie współpracujemy.

Kwota limitu, o jaką można wnioskować w PragmaGO to od 50 000 zł do 1 000 000 zł! Po przyznaniu limitu wystarczy dodać plik z fakturą, by natychmiast przekazać ją do finansowania, a pieniądze otrzymać bezpośrednio na konto firmowe. Każdy element korzystania z usługi – od składania wniosku, przez podpisywanie umowy, aż po wypłatę środków – odbywa się online. Bez wychodzenia z domu, pracy czy samochodu!

Kiedy warto skorzystać z finansowania faktur?

Finansowanie faktur to usługa podobna do faktoringu online – co do zasady chodzi o to samo, jednak pojawiają się pewne znaczące różnice. Po pierwsze: przedsiębiorca, który chce skorzystać z finansowania faktur, nie musi zawierać z faktorem umowy. Po drugie: finansowanie pojedynczych faktur wymaga złożenia wniosku i osobnej weryfikacji dla każdej finansowanej faktury. Po trzecie: koszty takiej usługi są wyższe niż w przypadku stałego faktoringu online.

Powyższe punkty sprawiają, że to usługa idealna dla przedsiębiorców, którzy chcą wykorzystywać finansowanie faktur od czasu do czasu oraz dla firm, które mają zamiar przetestować usługę faktoringu i w ten sposób sprawdzić, czy spełnia ich oczekiwania.