Wiele osób błędnie utożsamia panele fotowoltaiczne z kolektorami słonecznymi. Pojęcia te bardzo często są używane zamiennie, co jest jednak błędem. Panele służą bowiem do produkcji energii pozyskiwanej z promieniowania słonecznego. Kolektory odpowiadają natomiast za zmianę energii słonecznej w użytkową, którą można wykorzystać następnie do ogrzania budynku czy podgrzania wody. Warto przyjrzeć się bliżej tym różnicom i dowiedzieć się, jakie w przypadku paneli fotowoltaicznych oraz paneli słonecznych ceny obowiązują aktualnie na rynku.

Panele fotowoltaiczne i ich charakterystyka

Panele fotowoltaiczne wykonane są z krzemu. Zamieniają one ciepło generowanie przez promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Umieszcza się je najczęściej na dachu od strony wschodniej oraz południowej. Panele pracują także zimą, ponieważ są w stanie wykorzystać nawet minimalną ilość promieni słonecznych, jaki docierają do powierzchni ziemi. W Polsce najczęściej wykorzystuje się panele poli- oraz monokrystaliczne. Pierwsze z nich powstają z połączenia monokryształów krzemu i mają jasnobłękitną barwę. Zdecydowanie trwalsze oraz bardziej wydajne są jednak panele monokrystaliczne. Ich zakup związany jest jednak ze zdecydowanie większym wydatkiem. 

Panele słoneczne – cena i zastosowanie

Kolektory słoneczne mają za zadanie zamienić promieniowanie słoneczne na ciepło. W ten sposób ogrzać można zarówno wodę użytkową, jak i wykorzystać wytworzone w ten sposób ciepło do zwiększenia temperatury wewnątrz budynku. W przypadku instalacji, jaką są panele słoneczne cena ich zakupu jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku paneli fotowoltaicznych.

Praca kolektorów opiera się przede wszystkim na roztworze glikolu oraz wody krążącym po układzie pompowo-sterowniczym. W przypadku kolektorów płaskich ich głównym elementem jest przewodzący ciepło absorber. Te panele słoneczne ceny mają najniższe, które zaczynają się od około 1000 zł. Kolektory próżniowe rurowe są wydajniejsze, ponieważ są w stanie wychwycić światło rozproszone przebijające się przez chmury. Produkuje się je z rur szklanych oraz specjalnych luster CPC. Skupiają one większą ilość promieniowania słonecznego, co wpływa na ogólną wydajność tej instalacji. Zdecydowanie najdroższe są płaskie panele słoneczne cena, jaką trzeba za nie zapłacić zaczyna się od 1400 zł. Działają one jednak z użyciem podciśnienia, co pozytywnie wpływa na ich ogólną wydajność. Kolektory słoneczne to rozwiązanie dla osób, które chcą wykorzystywać promieniowanie słoneczne jedynie jako źródła ogrzewania, a prąd pozyskują od zewnętrznego dostawcy.