Pielęgnacja psa jest bardzo ważną czynnością, o którą każdy właściciel powinien dbać. Nie jest to łatwa czynność i jest zależna od rasy psa, gdyż wpływa ona na charakterystykę pielęgnacji oraz przede wszystkim potrzeb zwierzaka. Coraz większą popularnością cieszy się trymowanie psów – w artykule tym przedstawiony zostanie ten zabieg.

Na czym polega trymowanie psa

Jest to zabieg pielęgnacyjny, który polega na usuwaniu martwych włosów. Zabieg ten wykonuje się u ras krótkowłosych oraz szorstkowłosych, które mają problemy z pozbywaniem się sierści. Zabieg ten powinien być wykonywany, gdyż wcześniej wymienione rasy, nie pozbywają się naturalnie martwych włosów, które często pozostają w skórze. Przez to uniemożliwiają one wzrostu nowych włosów, a także sprawiają, że skóra psa nie oddycha. Psy żyjące w naturze radziły sobie z tym podczas biegania czy polowania wśród zarośli, gdyż sierść zaczepiała się o dotykające je liście i patyki. Zwierzęta, które pozostają w warunkach domowych, muszą być poddawane trymowaniu. W szczególności powinniśmy o to dbać, gdy nasz zwierzak należy do tych ras: terier, pinczer, sznaucer, wyżeł, jamnik szorstkowłosy.

Zabieg jest bezbolesny dla psa, dlatego nie trzeba się o niego obawiać. Powinien on być wykonywany regularnie, gdyż włosy pozostające w skórze powodować będą uczucie swędzenia u psa, który drapiąc się, może tworzyć rany. Przed samym zabiegiem nie powinno się kąpać psa, gdyż kąpiel zmiękcza włos, przez co trudniej jest usunąć martwą sierść. Sam zabieg wykonuje się palcami, bądź za pomocą specjalnych przyrządów. Martwe włosy usuwa się razem z cebulkami, a nie tylko przycina sam włos. By włos wyszedł w całości, wyrywa się go w kierunku wzrostu, a nie pod włos. Dzięki temu zabieg jest bezbolesny oraz łatwiejszy. Mimo wszystko zabieg nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto zostawić go profesjonalistom w salonach lub zlecić psim fryzjerom, którzy zabieg ten wykonują w domu klienta jak np.: certyfikowany psi fryzjer – Barbara Białczyk.

Zalety trymowania

Trymowanie psa ma bardzo wiele zalet, które wynikają nie tylko z estetyczności, czy też aspektów zdrowotnych. Poniżej przedstawione zostaną zalety tego zabiegu:

  • jest bezbolesny dla zwierzaka,
  • zmniejszenie liczby martwych włosów w skórze, zmniejsza podatność psa na ataki grzybów i bakterii,
  • może zmniejszyć częstotliwość drapania się psa,
  • kondycja skóry psa ulega poprawie,
  • łatwiej utrzymać czystość skóry zwierzęcia,
  • trymowanie zmniejsza ilość wypadających włosów, dzięki czemu łatwiej utrzymać porządek w pomieszczeniach, gdzie przebywa pies,
  • zabieg poprawia wygląd psa, stare włosy zastępowane są nowymi lśniącymi. Dzięki temu sierść pupila jest błyszcząca i podkreśla swój naturalny kolor.

Podsumowanie

Zabieg trymowania jak już było podkreślane, jest koniecznym punktem w pielęgnacji swojego czworonożnego przyjaciela. Nie powinno się zwlekać z tym zabiegiem ani tym bardziej o nim zapominać, jeśli posiadamy psy, które mają problemy z pozbywaniem się martwej sierści.