Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czym jest podatek katastralny, to mamy dla Was odpowiedź. W poniższym artykule dowiecie się, czym jest podatek katastralny, zwany w skrócie katastrem, i jakie są konsekwencje jego wprowadzenia. Miłej lektury!

Podatek katastralny: czym właściwie jest?

Podatek katastralny, określany również w skrócie katastrem, to temat, który rozgrzewa debatę publiczną w Polsce do bardzo wysokiego stopnia. Dlaczego? Ponieważ w momencie wprowadzenia podatku katastralnego zmienia się sytuacja wielu ludzi: zaczynając od osoby, która jest właścicielem danego mieszkania, a kończąc na całym rynku nieruchomości w kraju. Podatek katastralny sprawiłby, że wielu ludzi musiałoby ponosić większe koszta, a rynek mieszkaniowy stałby się nieco mniej opłacalny, co nie znaczy, że przestałby istnieć. Rejestr, w którym zawarte są informacje o budynkach i gruntach (ewidencja), to kataster. W Polsce nie ma jeszcze takiego rejestru, ale gdyby podatek katastralny został wprowadzony, taki rejestr musiałby powstać, ponieważ to na jego podstawie obliczane byłyby wysokości podatku.

Czym więc jest w praktyce podatek katastralny? To podatek, który płaci właściciel danej nieruchomości w zależności od tego, jaką dana nieruchomość przedstawia wartość. Kraje, które wprowadziły taki podatek, określają go w przedziale od 0,2 do 0,3 procent wartości danego mieszkania czy innej nieruchomości. Na wysokość stawki wpływa również lokalizacja nieruchomości, ilość metrów kwadratowych, z których się składa, a także funkcji, którą dany lokal pełni. To, jakie świadczenie podatnik musi uiszczać, określa odpowiednia ustawa.

Naliczanie podatku

Podatek katastralny nalicza się na różne sposoby. Może to być metoda progresowa lub taka, którą określa się na podstawie przewidywanego dochodu, jaki może przynieść określona nieruchomość. Wycenianie wartości danego lokalu również może wyglądać różnie w zależności od przyjętej metody. Wyceny może dokonywać rzeczoznawca albo sam właściciel. Każdy kraj, który wprowadził taki podatek, ma inne sposoby na wyliczanie jego wysokości.

Podsumowanie

W Polsce, aktualnie, obowiązuje jedynie podatek od nieruchomości, który oblicza się nie ze względu na wartość nieruchomości, ale na jej powierzchnię (powierzchnia gruntu, mieszkania czy budynku). Wprowadzenie podatku katastralnego zmieniłoby ten stan rzeczy i podatnik musiałby uiszczać nie tylko podatek od nieruchomości, ale również podatek katastralny, co przyniosłoby większe koszty utrzymania nieruchomości o kilka, kilkanaście, a w niektórych przypadkach nawet kilkadziesiąt procent. Największą konsekwencją mogłaby być sytuacja, w której niektórzy ludzie, na przykład emeryci i renciści, nie byliby w stanie opłacić podatku za swoje własne mieszkanie i czekałaby ich eksmisja. Rozwiązaniem, które mogłoby ochronić najbiedniejszych obywateli, to rozwiązanie nakazujące opłacać podatek katastralny tylko w określonych przypadkach, gdy na przykład wartość danej nieruchomości przekraczałaby określoną kwotę.

Dlatego też podatek katastralny budzi tak wielkie emocje. Żadna opcja polityczna nie zyskałaby przychylności społeczeństwa, gdyby próbowała wprowadzić taki podatek w sposób, który uderzałby w najbiedniejszych obywateli.