Pękające naczynka to problem estetyczny, z którym borykają się nie tylko osoby z cerą naczyniową. Powodowane są one przez szereg czynników, takich jak zmiany hormonalne (np. podczas trwania ciąży), predyspozycje genetyczne czy narażenie na promieniowanie UV, silny wiatr czy zimne lub gorące powietrze. W związku z tym takie zmiany skórne mogą pojawić się niemal u każdego z nas, nierzadko wywołując poważne kompleksy.
Szczególnie problematyczne są pajączki zlokalizowane na twarzy, przez które skóra wygląda starzej i mniej zdrowo. Niestety uwolnienie się od tego problemu może wydawać się bardzo trudne. Wiele osób uważa ponadto, że fakt pękania naczyń pod skórą prowadzi do nieodwracalnych zmian. Tymczasem dzięki postępowi medycyny estetycznej i rozwojowi dostępnych technologii mamy do wyboru wiele różnych zabiegów, których efekty widoczne są już po pierwszej sesji.
Przed zabiegiem
Jeszcze przed podjęciem decyzji o wizycie w klinice medycyny estetycznej należy odpowiednio zadbać o pielęgnację skóry z tendencją do pękających naczynek. Obecnie na rynku znaleźć można wiele różnych preparatów przeznaczonych do cery naczyniowej, które mogą zmniejszyć widoczność drobnych zmian i zapobiec powstawaniu nowych pajączków. Dobre kremy na pękające naczynka zawierają bowiem witaminy C, K i PP, które mają zbawienny wpływ na naczynia krwionośne – uelastyczniają ich strukturę i pobudzają procesy regeneracyjne. W składzie takich preparatów powinniśmy także szukać filtrów UVA i UVB, aby stale chronić skórę przed promieniowaniem, które negatywnie wpływa na jej kondycję. Pomocne mogą okazać się także naświetlania lampą Sollux z niebieskim filtrem, maseczki łagodzące oraz peelingi kawitacyjne i enzymatyczne.
Metody usuwania zmian naczyniowych
Już powstałych zmian raczej nie da się wyeliminować przy pomocy kremów, suplementów lub innych sposobów o charakterze doraźnym. W takich przypadkach z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. Chociaż wielu osobom kojarzy się ona z bardzo inwazyjnymi zabiegami, to takie usuwanie zmian naczyniowych przebiega zazwyczaj szybko i bezboleśnie. Najczęściej odbywa się ono na drodze:
- laseroterapii,
- skleroterapii – zastrzyki z użyciem specjalnego środka, który powoduje zrastanie się światła naczynia,
- kriochirurgii – procedura wykorzystująca podtlenek azotu lub ciekły azot,
- jonofrezy – zamykanie naczynek przy użyciu prądu stałego,
- elektrokoagulacji – zabieg z wykorzystaniem prądu o różnej częstotliwości.
Zamykanie naczynek przy użyciu lasera
Laseroterapia jest obecnie najbardziej polecanym zabiegiem wśród wszystkich dostępnych opcji zamykania naczynek. Dzięki użyciu lasera można bowiem dotrzeć dokładnie w miejsce występowania zmian chorobowych i doprowadzić do ich zniszczenia, a następnie wchłonięcia się w wyniku wytworzenia się wysokiej temperatury. Sam zabieg jest stosunkowo bezbolesny, ale wiele zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta na ból oraz wielkości i miejsca, w którym zlokalizowana jest usuwana zmiana. W trakcie trwania zabiegu wykorzystywany jest system chłodzący, a w przypadku dużych zmian na twarz dodatkowo aplikuje się krem znieczulający. Należy podkreślić, że leczenie laserowe nie wymaga specjalnego przygotowania, ale najlepiej wykonać je w okresie jesienno-zimowym lub powstrzymać się od opalania przez ok. 2-3 tygodnie przed planowanym zabiegiem.
Jeżeli borykamy się z problemem pękających naczynek, nie warto czekać, aż problem stanie się bardziej widoczny i uciążliwy. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który podpowie, jaki zabieg będzie najbardziej odpowiedni w naszym przypadku i pomoże zaplanować usuwanie zmian naczyniowych. Warszawa nie jest już jedynym miejscem, gdzie poddać się możemy tego typu zabiegom. Dobra wiadomość jest bowiem taka, że gabinety oferujące laseroterapię znajdziemy niemal we wszystkich większych miastach.