Kobieta, która została mamą i musi wrócić do pracy, często zastanawia się, jak to będzie. Czy da radę pogodzić pracę zawodową z opieką nad dzieckiem? Okazuje się, że w tych kwestiach wiele pomagają przepisy ujęte w Kodeksie pracy. O jakich zapisach mowa? Jakie przywileje ma młoda mama w pracy?

Karmienie piersią a powrót do pracy

Jedną z pierwszych wątpliwości, z jakimi spotyka się młoda mama, jest to, jak pogodzić karmienie piersią i pracę. Zwłaszcza gdy maluszek jest często przystawiany do piersi. Okazuje się, że nie ma się czego obawiać. W sytuacji, gdy kobieta karmi naturalnie, a  zatrudniona jest na umowę o pracę, należy jej się przerwa w pracy na karmienie. Jest to gwarantowane w Kodeksie pracy.

Dokładnie przerwa na karmienie piersią została omówiona na mamawpracy.pl, gdzie wyjaśniono wszystkie jej aspekty. Warto dodać, że długość przerwy zależy od wymiaru etatu i ilości dzieci karmionych naturalnie. Istotne jest też to, że jest to przerwa pełnopłatna. Widać więc, że powrót do pracy matki karmiącej wcale nie musi być taki trudny. Ustawodawca zadbał o komfort młodej mamy. Przerwa w pracy na karmienie pozwala odciągnąć pokarm, który można podać dziecku lub po prostu w pierwszych dniach umożliwia zapanowanie nad laktacją.

Powrót mamy do pracy a opieka nad dzieckiem

Kolejnym problemem, jaki może siać wątpliwości, jest kwestia nagłych chorób dziecka. Co zrobić, gdy dziecko zachoruje, a nie uda się pójść z nim od razu do lekarza? Tutaj również w zapiskach w Kodeksie pracy zostało to uregulowane. Prawa młodej mamy w pracy, to m.in. dodatkowe dwa dni wolne w ciągu roku kalendarzowego na opiekę nad dzieckiem, oczywiście z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W sytuacji, gdy kobieta obniży sobie etat, urlop ten ustalany jest proporcjonalnie. Warto zaznaczyć, że we wniosku o taki urlop nie trzeba podawać jego przyczyny.

Mama w pracy – jakie ma prawa?

Czy są jeszcze jakieś dodatkowe przywileje matki w pracy? Przerwa na karmienie jest bardzo ważna. Tak jak i możliwość skorzystania z dodatkowych 2 dni wolnego, aby zaopiekować się dzieckiem. A czy są jeszcze jakieś dodatkowe prawa mamy w pracy?

Zgodnie z zapisami w Kodeksie pracy: mama, która wychowuje dziecko, do ukończenia przez nie 4. roku życia, nie powinna pracować w godzinach nocnych, a więc od godziny 21:00 do godziny 7:00. To duże udogodnienie w przypadku pracy w trybie zmianowym.

To nie wszystko. Zgodnie z przepisami, młoda mama w pracy nie powinna pracować w godzinach nadliczbowych, czyli po prostu po godzinach. Oczywiście nie ma problemu, jeśli wyrazi na to zgodę.

Warto wiedzieć, że młoda mama nie powinna być delegowana przez pracodawcę do pracy poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. Tak jak z nadgodzinami, tak i w przypadku delegacji – kobieta może się zgodzić na wyjazdy.

Przywileje dla młodych mam w pracy

Oczywiście to nie wszystko. Wyżej wymieniono prawa, jakie ma mama wracająca do pracy. Są to przerwa na karmienie, 2 dni opieki na dziecko rocznie, ochrona przed pracą w nocy, godzinami nadliczbowymi i delegacjami. Warto wiedzieć, że oprócz ustawowo ustalonych przywilejów, wiele kobiet po powrocie do pracy może liczyć na dodatkowe benefity, jakie oferuje zakład pracy.

Co to może być? Są firmy, w których kobiety mają elastyczny grafik, możliwość pracy zdalnej, żłobek lub przedszkole firmowe, ewentualnie dopłata do czesnego w tego typu placówkach, znajdujących się blisko biura.