Domy szkieletowe wyróżniają się niewielką bezwładnością cieplną.Gdy wyłączymy ocieplanie, domy niezwykle łatwo się wychładzają. Natomiast po powtórnym uruchomieniu układu ogrzewania ogrzewania budynek znów szybko się ogrzewa. Czy niewielka bezwładność termiczna domu szkieletowego jest zaletą czy wadą? To już zależy od osobistych preferencji. Liczby natomiast nie kłamią – ocieplanie budynku szkieletowego jest bardziej ekonomiczne od domu murowanego.
Domy szkieletowe
Projekty domów szkieletowych wielu kojarzą się z niedrogimi małymi drewniakami, tzw. kanadyjczykami, jakie szybko się opalają oraz chłodzą, natomiast na dodatek są głośne. Pozostali mówią, iż to budynki nie na nasze realia, gdzie jest długo zimno a mokro. Przedsiębiorcy boją się tejże technologii, ponieważ jest ciężka oraz nie akceptuje błędów. Czas rozprawić się z narosłymi dookoła niej przekazami, ponieważ doskonale skonstruowany dom szkieletowy nie jest zły.
Zalety konstrukcji szkieletowej
Niewątpliwie, stawiane w tenże sposób budynki mają dużo korzyści, jakie w pełnym bilansie mogą wykazać się decydujące. Postawienie domu składanego z jednych elementów trwa od kilku do kilkunastu tygodni, złożenie domu z części już prefabrykowanych to tymczasem sprawa kilku bądź kilkunastu dni. W zestawieniu z domem budowanym rozbieżność jest duża. Kolejnym plusem jest fakt, iż domy szkieletowe można stawiać także zimą – nie potrzebują one ponieważ wykonywania czynności wilgotnych. Czemu prace wilgotne nie są niezbędne? Do budowanie konstrukcji stosuje się tylko metalicznych łączników oraz gwoździ.
Brak bezwładności termicznej domu jest jak najbardziej korzyścią. Więc ogrzewać musimy tylko powietrze w domu, natomiast nie również jego ściany. Dzięki temu z łatwością przyjdzie nam regulowanie temperatury wnętrz. Domy kanadyjskie szkieletowe są w stanie ogrzać się w dwie godziny z 8 do 21 stopni Celsjusza. Co interesujące, na taką zmianę w wypadku budynku murowanego, potrzebujemy 48 godzin. Dzięki instalacji grzejników konwektorowych możemy zminimalizować wydatki wykorzystania energii elektrycznej chociażby o 50%.
Wady domów szkieletowych
Domy kanadyjskie mają niewielką bezwładność termiczną, więc dosyć łatwo się wychładzają. Można je natomiast dzięki temu szybko nagrzać, co – przy wykorzystaniu popularnej w Kanadzie (w Polsce właściwie nie) instalacji ocieplania powietrznego – może być ich ogromną zaletą. W budynkach tychże robi się sufity z belkami drewnianymi, jakie mają relatywnie niewielką rozpiętość. Zmniejsza to w nich rozmiary wnętrz, natomiast w celu ich zwiększenia potrzebne jest wykorzystanie specjalnych podciągów bądź specjalistycznych dźwigarów stropowych.
Artykuł powstał we współpracy z https://archido.pl, gdzie znajduje się ogromna baza gotowych projektów domów.