Promienniki podczerwieni to popularne urządzenia gospodarstwa domowego, które emitują promieniowanie elektromagnetyczne o długiej długości fali, które ogrzewa obiekty znajdujące się na jego drodze. Większość promienników podczerwieni wytwarza promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie od 200 do 2200 nanometrów (nm).
Jak działają promienniki podczerwieni?
Po włączeniu promiennika, prąd elektryczny przepływa do specjalnego przewodu zwanego rezystorem, przez który przechodzi. Gdy prąd przepływa przez rezystor, rezystor nagrzewa się. Rozgrzany rezystor emituje światło podczerwone, które jest kierowane do wnętrza domu za pomocą reflektorów znajdujących się wewnątrz urządzenia. Niektóre modele wykorzystują dodatkowe panele szklane dla bardziej efektywnego odbijania światła podczerwonego. Istnieją również urządzenia wyposażone w elektroniczne czujniki, które wykrywają, jak dużo ciepła potrzebują ludzie i zmieniają poziom mocy w zależności od zapotrzebowania: wyższy, gdy więcej niższe, gdy potrzebne jest mniej ciepła.
Kto potrzebuje promienników podczerwieni?
Promienniki podczerwieni są najczęściej używane do ogrzewania pomieszczeń w domu w miesiącach zimowych. Są one również korzystne, ponieważ można je łatwo przenosić z pokoju do pokoju, co pozwala na zwiększenie komfortu tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Istnieją nawet niektóre modele grzejników na podczerwień, które wykorzystują wodę zamiast powietrza jako medium do ogrzewania domu; wymagają one instalacji wodno-kanalizacyjnej i specjalistycznego okablowania elektrycznego.

Jak bezpieczne są promienniki podczerwieni?
Ogólnie rzecz biorąc, promienniki podczerwieni wytwarzają promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali większej niż światło widzialne (w zakresie od 400 do 700 nanometrów). Stawia je to poniżej wysokoenergetycznego promieniowania ultrafioletowego w spektrum elektromagnetycznym.
Podsumowując, urządzenia grzewcze na podczerwień nie stanowią zagrożenia dla ludzi lub zwierząt domowych, jeśli są używane prawidłowo i zgodnie z instrukcjami producenta.
Promienniki podczerwieni jako jedyne źródło ciepła w domu? Czy to się opłaca?
Promienniki podczerwieni emitują tylko 40% do 50% ciepła promieniowania, które jest wymagane do ogrzewania. Oznacza to, że większość konwencjonalnych promienników podczerwieni nie nadaje się jako jedyne źródło ciepła w naszym domu. Jednak promienniki podczerwieni mogą być stosowane jako dodatkowe źródła ciepła w pomieszczeniach z systemem centralnego ogrzewania.

Jak wybrać promiennik podczerwieni?
Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze promiennika podczerwieni jest miejsce, w którym chcemy go używać oraz ilość promieniującego ciepła, jakiej potrzebujemy. Na przykład, jeśli szukamy maksymalnego komfortu na dużej powierzchni, szukajmy modeli o większej powierzchni; jeśli używamy go w małych pomieszczeniach, takich jak łazienka, szukajmy małych modeli, które są wygodne w instalacji i transporcie.
Można również szukać promienników podczerwieni, które posiadają regulatory i timery do włączania i wyłączania ich w określonym czasie. Ustawienia ciepła i możliwość kontrolowania poziomu mocy urządzenia mogą być przydatne w niektórych przypadkach. Niektóre modele posiadają wbudowane wentylatory do szybszego ogrzania pomieszczenia.
Do celów instalacyjnych należy wybrać grzejnik na podczerwień z solidną podstawą, aby nie przewrócił się łatwo podczas użytkowania. Ważna jest również funkcja wyłącznika bezpieczeństwa na wypadek, gdyby zwierzę lub dziecko znalazło się zbyt blisko (pamiętajmy, aby trzymać te urządzenia poza zasięgiem).
Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/