Żylaki kojarzą się głównie z nieprzyjemnym dla oczu widokiem, który możemy ujrzeć na nogach. Powiększone żyły nie są jednak tylko estetycznym zagrożeniem – wpływają one niekorzystnie również na nasze zdrowie. Skleroterapia jest jedną z najlepszych metod pozbycia się tego problemu. Warto o tym dokładniej powiedzieć.
Żylaki – czym są?
To nic innego, jak patologicznie poszerzone żyły. Naturalnie, w ludzkim organizmie krew powinna dopływać do nóg tętnicami i wracać do serca żyłami. Przy żylakach proces powrotu jest zaburzony, a to z racji poszerzenie żył bądź uszkodzenie mechanizmu zastawkowego.
Jeśli dojdzie do tej niesprawności, krew żylna spowoduje zwiększone ciśnienie w żyłach znajdujących się w nogach. Właśnie to nazywamy żylakami.
Objawy żylaków
Dolegliwości najczęściej nasilają się w dzień, gdyż z racji na przebywanie w pozycji stojącej, grawitacja sprawia, że coraz żylaki się powiększają i są bardziej uciążliwe.
Do najczęstszych objawów zaliczamy:
- uczucie ciężkości i dyskomfort,
- obrzęk podudzi,
- świąd, mrowienie i pieczenie,
- zmiany skórne,
- owrzodzenie żylne.
Skleroterapia – czym jest?
Usuwanie żylaków we Wrocławiu nie jest już problemem, a to wszystko dzięki skleroterapii. Zabieg ten polega na wstrzykiwaniu w poszerzony żyły preparatu, który powoduje ich zakrzepnięcie i zwłóknienie. Dzięki tej metodzie można usunąć widoczne pajączki i żylaki.
Czy każdy może poddać się skleroterapii?
Każdy zabieg poprzedzony jest wywiadem, badaniem fizykalnym, jak i USG Doppler układu żylnego kończyn dolnych. Dzięki wstępnej kwalifikacji można zaplanować proces leczenia, który będzie się różnił od stopnia zaawansowania żylaków.
Oczywiście, jak przy każdym zabiegu, istnieją przeciwskazania do jego stosowania.
Przeciwskazania do skleroterapii:
- alergia na środek sklerotyzujący – polidokanol,
- zakażenia miejscowe,
- ciężka infekcja ogólna,
- ciąża i okres karmienia piersią,
- przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych,
- czynna zakrzepica żył głębokich.
Jak przebiega skleroterapia?
Pacjent leży w gabinecie zabiegowym, a obszar żylakowy zostaje poddany dezynfekcji. Dzięki specjalnemu światłu żyły są lepiej widoczne, co sprawia, że można dokładnie wstrzyknąć preparat. Warto wiedzieć, że cały zabieg jest całkowicie bezbolesny i przeprowadzany bez znieczulenia.
Po zabiegu nakładana jest podkolanówka uciskowa, którą należy nosić przez 24 godziny. Zaraz po zabiegu należy chodzić przez 20-30 minut. W obszarze poddanym leczeniu mogą pojawiać się delikatne siniaki i obrzęki, które jednak nie są niczym niepokojącym.
W zależności od wielkości zmian zabieg ten czasem trzeba powtarzać. Warto przychodzić na wizyty kontrolne, aby być pewnym, że wszystko przebiega korzystnie.