Prawidłowe utrzymanie komfortowej temperatury w domu nie jest prostą rzeczą. O ile w niewielkim mieszkaniu lub kawalerce sprawa jest nieco łatwiejsza to wraz z metrażem i liczbą kondygnacji ten problem się pogłębia. Zastanawiając się, w jaki sposób ułatwić ogrzewanie mieszkania lub domu i ograniczyć stratę pieniędzy poprzez nadmiarową utratę energii warto pochylić się nad nowoczesnymi urządzeniami. Tu z pomocą przychodzą sterowniki temperatury pokojowej, które pozwolą na pełną kontrolę nad ogrzewaniem powierzchni użytkowej.

Termostaty pokojowe – czym są?

Termostat pokojowy, inaczej sterownik lub regulator pokojowy, to urządzenie lub sieć urządzeń, za pomocą których można sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu w budynku. Bazuje on na wydzielonych obwodach grzewczych lub całej sieci systemu ogrzewania. Określony typ i technologiczne zaawansowanie takiego urządzenia umożliwia przewodową lub zdalną kontrolę nad temperaturą. W drugim przypadku proces ustawiania temperatury może odbywać się nawet przez aplikację w telefonie, co pomaga swobodnie korygować temperaturę oraz ograniczać koszty ogrzewania podczas nieobecności.

Regulatory pokojowe pomimo zróżnicowania pod kątem modeli oraz technologicznych rozwiązań mają zbliżone cechy. Każdy termostat pokojowy wyposażony jest w wyświetlacz lub przyciski czy pokrętło, dzięki którym w prosty sposób będziemy mogli określić pożądaną temperaturę, do jakiej chcemy nagrzać pomieszczenie. Nowsze modele posiadają wyświetlacze dotykowe i wtedy z reguły pozbawione są dodatkowych przycisków. Bardziej zaawansowane urządzenia mogą posiadać czujniki i oprogramowanie, które w automatyczny i inteligentny sposób będzie manewrować temperaturą bez konieczności ręcznego jej ustawiania.

Sterowniki temperatury pokojowej – jak działają?

Regulatory temperatury posiadają bezpośrednie połączenie ze sterownikami urządzeń grzewczych. Do takich połączeń wykorzystywane są kable lub połączenia zdalne, na przykład sieć WiFi. Przez dostosowanie ustawionych parametrów kontrolują pracę urządzeń grzewczych w tym grzejników, kotłów gazowych i innych. Po odpowiednim nastawieniu sterownika pokojowego regulowane są między innymi generowana temperatura i długość oraz godziny działania urządzenia lub systemu grzewczego. Zależnie od ustawień mogą działać one w określonych godzinach, obniżając przykładowo temperaturę w nocy oraz podczas nieobecności, a także zwiększając ją w czasie przebywania w pomieszczeniu. Są więc nie tylko wygodnymi urządzeniami dającymi ciepło w określonych dniach i przedziałach czasowych, ale pozwalają też znacznie zaoszczędzić na utracie energii.

Rodzaje sterowników temperatury pokojowej

Wraz z rozwojem i zaawansowaniem technologii pojawia się coraz więcej rodzajów termostatów pokojowych, które posiadają więcej funkcji. Obecnie przeglądając oferty producentów i dystrybutorów możemy natknąć się na dwa rodzaje regulatorów: przewodowe oraz bezprzewodowe. Ich podstawową różnicą jest sposób łączenia się z obwodem grzewczym, ale także bardziej rozbudowane funkcje wewnętrzne, dzięki którym komunikują się ze źródłem ciepła. Przesyłając takie informacje z termostatu do odbiornika steruje on zaworami otwierając lub zamykając je tak, by temperatura wewnątrz pomieszczenia uzyskała pożądany poziom.

Termostaty pokojowe przewodowe łączą się z urządzeniem grzewczym za pomocą kabla, co wymaga poprowadzenia podtynkowego montażu przewodów. Termostat bezprzewodowy natomiast łączy się z urządzeniem lub systemem grzewczym za pomocą fal radiowych, najczęściej przez połączenie WiFi, dzięki czemu unika się konieczności kucia ścian w celu zamontowania kabli.

Sterowniki temperatury pokojowej możemy podzielić też na proste oraz rozbudowane. Regulatory pokojowe proste opierają się o zasadę włącz-wyłącz. Oznacza to, że gdy temperatura na termostacie osiągnie określony stopień, przesyła on informację do odbiornika na urządzeniu grzewczym zatrzymując jego pracę lub aktywując go w przypadku spadku temperatury. Termostaty rozbudowane posiadają znacznie więcej funkcji. Dzięki ich możliwościom oraz oprogramowaniu można ustalać samemu programy zawierające godziny i dni, w których chcemy uzyskać daną temperaturę, dostosowując ją do rytmu życia użytkowników budynku.

Termostaty pokojowe – jakie najlepiej wybrać?

Wybór termostatu pokojowego to bardzo subiektywna rzecz, która zależy od wielu czynników. Przykładowo, jeśli chcemy w danym pomieszczeniu utrzymywać stałą temperaturę przez całą dobę wtedy prawdopodobnie wystarczy nam regulator pokojowy prosty. Natomiast w przypadku chęci dobowego zróżnicowania temperatury, na przykład ogrzewając biuro, w którym przebywają pracownicy przez 8 godzin i 5 dni w tygodniu, warto zakupić regulator pokojowy rozbudowany, aby ograniczyć koszty ogrzewania w czasie nieużytkowania powierzchni. Podczas doboru odpowiedniego sterownika temperatury pokojowej należy skupić się na kilku jego komponentach. Są nimi między innymi: kompatybilność urządzenia z posiadanym urządzeniem lub systemem grzewczym (piecem, kotłem itd.), pamięć, liczba i rodzaj programów oraz możliwości manualnego ustawiania urządzenia, sposób instalacji i komunikacja: przewodowy lub bezprzewodowy, sposób działania i zasięg fizyczny pracy termostatu, zakres regulacji temperatury oraz stopień dokładności regulacji, a także inne funkcje, jak kalibracja temperatury lub podświetlanie ekranu.

Dobry regulator pokojowy to przede wszystkim codzienny komfort

Montaż odpowiedniego regulatora temperatury pokojowej to korzyść dla naszego komfortu oraz portfela. Dzięki wielu tego typu urządzeniom nie musimy obawiać się o ogrzewanie mieszkania podczas nieobecności lub dłuższych wyjazdów. W każdym przypadku warto natomiast szczegółowo przyjrzeć się wpierw cechom urządzeń i wybrać dobrego producenta lub dystrybutora, aby uniknąć potencjalnych problemów w przyszłości.