Endoproteza stawu kolanowego to zaraz po artroskopii kolana, rekonstrukcji ACL lub szyciu łąkotki najczęściej wykonywany w Polsce zabieg operacyjny w obrębię stawu kolanowego. I tak jak w przypadku każdego zabiegu operacyjnego tak i w tym przypadku pacjenci wymagają troskliwej i profesjonalnej opieki fizjoterapeuty.
Czy potrzebna jest rehabilitacja domowa po operacji kolana?
Podstawą powrotu do sprawności każdego pacjenta po zabiegu kolana jest rehabilitacja domowa. Większość pacjentów po kilku dniach od operacji wstawienia endoprotezy kolana otrzymuje wypis ze szpitala i wraca do domu. Na karcie informacyjnej każdy pacjent znajdzie podstawowe informacje na temat przeprowadzonego zabiegu oraz zalecenia, a wśród nich usunięcie szwów z rany pooperacyjnej i rozpoczęcie rehabilitacji w trybie natychmiastowym.
Rehabilitacja domowa NFZ – skierowanie a realizacja
Lekarz wypisujący ze Szpitala wystawia skierowanie na rehabilitację po endoprotezie kolana, jednak terminy takiej rehabilitacji na NFZ są często odległe, a operowana noga nie może czekać. Z tego powodu oczekując nawet kilka miesięcy na miejsce w oddziale rehabilitacji, pacjenci nie czekają i decydują się na skorzystanie z wizyt prywatnego fizjoterapeuty z dojazdem do domu.
Warto pamiętać, że każdy dzień się liczy, dlatego nie warto czekać do usunięcia szwów, tylko kilka dni po powrocie ze szpitala doświadczony fizjoterapeuta powinien rozpocząć z pacjentem rehabilitacje domową. Opóźnienie tego momentu może prowadzić do powstania nieodwracalnych przykurczy, znacznego osłabienia siły mięśniowej i zaburzenia mechaniki całej nogi.
Kto najczęściej korzysta z rehabilitacji domowej po endoprotezie kolana?
Każdy pacjent, który wrócił do domu po operacji kolana wymaga rehabilitacji domowej, ponieważ zaraz po zabiegu staw kolanowy i często łydka są znacznie obrzęknięte i bolesne, ruch czynny jest bardzo trudny a zakres ruchu znacznie ograniczony.
Z tych powodu nawet szybki termin rehabilitacji stacjonarnej w szpitalu czy przychodni nie jest istotny, ponieważ pacjent nie będzie wstanie dotrzeć na miejsce. W tych pierwszych tygodniach, aby móc poruszać się samodzielnie wymaga rehabilitacji domowej pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, który poprowadzi pacjenta krok po kroku.
Jakie zabiegi rehabilitacyjne wykonuje fizjoterapeuta po operacji kolana?
W początkowym etapie rehabilitacji domowej po endoprotezie kolana fizjoterapeuta koncentruje się na zniesieniu dolegliwości bólowych, rozluźnieniu tkanek. Stosuje elementy drenażu limfatycznego oraz zaleca chłodzenie stawu, aby jak najszybciej zmniejszyć obrzęk.
Kolejnym istotnym punktem rehabilitacji domowej jest osiągniecie prawidłowego zakresu ruchu w stawie kolanowym, w tym celu fizjoterapeuta opracowuję bliznę wykonując jej mobilizację, prowadzi ruch czynny i manualnie zwiększa zakres ruchu. W tych pierwszych tygodniach pomocna może się okazać również szyna CPM, z której obsługą fizjoterapeuta zaznajomi pacjenta.
Indywidualnie dobrane ćwiczenia w zależności od stanu kolana, dolegliwości, jakie jeszcze towarzyszą pacjentowi to fundament powrotu do sprawności. Dzięki nim osiągany jest pełny zakres ruchomości w stawie, odbudowywana jest prawidłowa siła mięśni i struktur stabilizujących kolano.
Czy można jeździć na rowerze po endoprotezie kolana?
Jazda na rowerze nie jest przeciwskazana po operacji endoprotezy kolana, należy jedynie wybrać odpowiedni moment i rodzaj roweru. W pierwszych tygodniach po operacji wystarczy zwykły rotor rehabilitacyjny, z czasem można się pokusić o rower stacjonarny. Kiedy kolana będzie sprawne, silne i bez bólowe pacjent może zacząć jeździć na zwykłym rowerze minimalizując ryzyko upadku. Czas i częstotliwość pracy na rotorze i rowerze stacjonarnym podpowie fizjoterapeuta w zależności od etapu rehabilitacji.