Rozpad rodziny jest jednym z najbardziej stresujących momentów w życiu człowieka. Dlatego dobrze, jeśli mimo trudności w małżeństwie strony są w stanie rozstać się ze sobą w porozumieniu. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć i jak przygotować się do rozprawy. Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się wszystkiego na ten temat.
1. Dokumenty niezbędne do rozwodu za porozumieniem stron
Niestety sama chęć bezkonfliktowego rozejścia się nie wystarczy sądowi. Potrzebny jest jeszcze szereg dokumentów, które przedstawia się na sprawie. Oto kompletna lista rzeczy, jakie należy przedłożyć instytucji:
- pozew rozwodowy i odpowiedź na niego,
- porozumienie małżeńskie oraz rodzicielskie,
- odpisy aktu małżeństwa, a także urodzenia małoletnich dzieci (skrócone),
- umowę intercyzy (jeśli była zawierana).
Szukając wsparcie w skompletowaniu dokumentów oraz napisaniu pozwów, czy porozumień możesz skorzystać z pomocy prawnika. Jeśli chodzi o rozwody, w Warszawie wybór specjalistów, którzy dopilnują każdego szczegółu przed rozpoczęciem rozprawy, jest naprawdę duży.
2. Rozwód za porozumieniem stron to tzw. szybki rozwód
Orzeczenia zazwyczaj nie zapadają na pierwszej rozprawie. Skomplikowane sprawy mogą ciągnąć się nawet latami. Nieco inaczej wygląda to w przypadku rozwodu za porozumieniem stron. Brak konfliktu w połączeniu z przedłożeniem odpowiednio napisanych dokumentów nierzadko kończy się zapadnięciem wyroku jeszcze tego samego dnia. Z kolei na uprawomocnienie czeka się zaledwie tydzień.
3. Alimenty po rozwodzie za porozumieniem stron można ustalić wspólnie
Jeśli małżeństwo ma wspólne małoletnie dzieci, do uzgodnienia pozostaje kwestia kosztów ich utrzymania. Warto wiedzieć, że alimenty ustala się wspólnie z sądem, co ma to bardzo poważną zaletę w postaci wyboru kwoty, która odpowiada obu rodzicom i faktycznie odzwierciedla cenę wychowywania potomstwa. Natomiast przy sprawie rozwodowej z orzeczeniem winy należy spodziewać się ustalenia kwoty odgórnie.
4. Podział majątku po rozwodzie za porozumieniem stron również ustala się wspólnie
Podobnie wygląda to w sprawie podziału majątku wspólnego. Na wniosek jednego z małżonków sąd może dokonać rozdziału w wyroku orzekającym, jeśli nie spowoduje to nadmiernego przedłużenia postępowania. A zazwyczaj tak nie jest. Dzięki temu od razu po rozstaniu strony są w stanie rozpocząć nowe życie.
Usługi prawnika przy rozwodzie za porozumieniem stron – co jeszcze warto wiedzieć?
Chociaż większość kwestii w tego typu sprawach rozstrzygają między sobą byli małżonkowie, to i tak możesz rozważyć skorzystanie z pomocy strony trzeciej. Wynika to z prostego faktu, że do rozprawy trzeba się przygotować, a także wypełnić szereg istotnych dokumentów. Bez tego można utknąć w martwym punkcie.
Wobec tego pomocny może okazać się prawnik rozwodowy. Warszawa jest miastem, które ma dostęp do pomocy oferowanej przez wielu specjalistów m.in. kancelarię Magdaleny M. Grześkowiak. Sprawdź, jak może ci pomóc podczas ustalania warunków dotyczących rozwodu za porozumieniem stron.