Dobry system nawadniania przy domu, na działce czy na ziemi uprawnej to podstawa, jeśli chcesz się cieszyć łatwym dostępem do wody. Zdecydowałeś się już na konkretne urządzenie? Może jest to pompa głębinowa do studni wierconej lub kopanej (sprawdź na: https://profesjonalne-nawadnianie.pl/produkty/nawadnianie/pompy/pompy-glebinowe/2-376)? A może wybrałeś pompę hydroforową? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Aby jednak móc z nich korzystać, należy najpierw zadbać o prawidłową instalację. Jeżeli Twój budżet nie pozwala Ci na skorzystanie z usług specjalistów, to musisz odpowiednio przygotować się do samodzielnego montażu. W poniższym tekście znajdziesz kilka podstawowych wskazówek, które być może ułatwią Ci to zadanie.

Pompa głębinowa do studni wierconej? Liczy się precyzja i spokój

Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp, które różnią się swoimi parametrami technicznymi oraz jakością wykonania. Jednak nawet najlepsza pompa głębinowa do studni wierconej nie będzie dobrze działać, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowana.

Podczas instalacji bardzo ważne jest to, aby nie opuścić pompy na samo dno studni – takie działanie mogłoby skutkować zasysaniem piachu lub innych zanieczyszczeń. W zaleceniach producenta powinieneś znaleźć dokładną informację na temat tego, jaka odległość od dna jest wskazana. Oczywiście w trakcie montażu pompy należy upewnić się, czy rura osłonowa została dokładnie uszczelniona i czy przewód elektryczny został prawidłowo zabezpieczony.

Jeśli chodzi o dodatkowe akcesoria, warto zaopatrzyć się m.in. w: nypel, falownik, linkę zabezpieczającą do podwieszenia pompy, wyłącznik ciśnieniowy, złączki oraz zawory zwrotne.

Zestaw hydroforowy – liczy się prawidłowa kolejność działań

Kupiłeś zestaw hydroforowy? Do jego montażu będziesz potrzebować jeszcze kilku przedmiotów, m.in.: zaworów zwrotnych, rury zasysającej i taśmy teflonowej. Po zgromadzeniu wszystkich elementów trzeba dokładnie zaplanować swoją pracę – każdy etap powinien być bowiem przeprowadzony z dużą precyzją.

Pierwszym krokiem powinno być umieszczenie rury zasysającej w studni oraz zamontowanie zaworu zwrotnego, który uniemożliwi wodzie cofanie się do studni. Natomiast po podłączeniu hydroforu do studni i zabezpieczeniu pompy przed pracą „na sucho”, należy zainstalować rurę, która zasila sieć wodociągową w domu. Kolejnym etapem jest podłączenie rury zasysającej z hydroforem i… gotowe.

Pamiętaj, aby sprawdzić, czy wszystkie elementy są szczelne – w razie wątpliwości warto użyć taśmy teflonowej. Ostatnim krokiem jest zalanie pompy i sprawdzenie, czy system działa zadowalająco. W razie niepowodzeń powinno się jak najszybciej znaleźć przyczynę awarii i ją naprawić.

Gdzie kupować akcesoria i narzędzia?

Zastanawiasz się, gdzie kupić wszystkie niezbędne elementy? Wybierz się do specjalistycznego sklepu, w którym znajdziesz duży wybór produktów do systemów nawadniania. Jeśli w Twojej okolicy nie ma takiego miejsca, możesz zdecydować się na zakupy online – np. w sklepie Profesjonalne Nawadnianie. Znajdziesz tam nie tylko gotowy zestaw hydroforowy (https://profesjonalne-nawadnianie.pl/produkty/nawadnianie/pompy/pompy-i-zestawy-hydroforowe/2-377) czy pompę głębinową, ale i filtry, złączki oraz wiele innych przydatnych elementów.

Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do instalacji dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do wybranego przez Ciebie systemu nawadniania i zgromadzić wszystkie akcesoria, z których będziesz korzystać. Choć początkowo montaż może wydawać się wyzwaniem, to gwarantujemy, że satysfakcja po wykonaniu zadania będzie warta każdego wysiłku!