Schody w domu są przede wszystkim elementem praktycznym: pozwalają na bezproblemowe wejście lub zejście z wyższych kondygnacji. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by były również ozdobą wnętrza – w końcu zajmują zwykle znaczną powierzchnię, wpływając na ogólną estetykę pomieszczeń. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę wybierając schody, które mają być nie tylko praktyczne, ale również wysoce estetyczne.
Jak dopasować schody do wnętrza?
Wybór rodzajów schodów oraz materiałów, z których mogą być wykonane, przyprawia o zawrót głowy. Dlatego, zanim wybierzemy schody, zastanówmy się, w jakim stylu ma być lub jest urządzone nasze mieszkanie albo dom. Do tradycyjnego domu, pełnego drewna, starych mebli i dywanów, nie będą pasowały lekkie ażurowe schody wykończone stalową lub szklaną balustradą. I odwrotnie – we wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych nie sprawdzą się tradycyjne drewniane schody.
Dlatego w pierwszej kolejności wybierzmy rodzaj schodów wewnętrznych, a następnie materiał: do wyboru mamy stal, szkło, drewno, granit, marmur lub beton. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w jednych schodach połączyć różne rodzaje materiałów, tworząc nietypowe konstrukcje.
Czas jednak przejść do konkretów. Przedstawiamy rodzaje schodów oraz style wnętrz, do których będą pasowały poszczególne realizacje, na przykładzie realizacji oferowanych przez producenta schodów Wróblewski Design.
Schody bolcowe – ozdoba każdego wnętrza
Jeżeli zależy nam na najbardziej uniwersalnym rozwiązaniu, a jednocześnie nowoczesnych schodach, które nie przytłoczą wnętrza, wybierzmy schody bolcowe. Ich konstrukcja jest ażurowa i oparta na śrubach, które montuje się do elementów nośnych. Mogą być zarówno proste, jak i zabiegowe, a ze względu na brak belek policzkowych wyglądają na niezwykle lekkie. Jednocześnie mogą być wykonane z drewna, dzięki czemu sprawdzą się również w bardziej klasycznych wnętrzach. Dodatkowo drewno doda przytulności oraz ciepła, a w połączeniu ze stalowymi lub szklanymi balustradami sprawdzi się również we wnętrzach w stylu skandynawskim, minimalistycznych lub nowoczesnych.
Schody dywanowe – rozwiązanie pośrednie między schodami bolcowymi a tradycyjnymi
Kiedy marzymy o tradycyjnych drewnianych schodach, jednak ze względu na kubaturę wnętrza jest to niemożliwe, idealnym rozwiązaniem są schody dywanowe. Są to schody samonośne, podobnie jak bolcowe, jednak wyglądem przypominają schody tradycyjne – ze względu na grubość podstopni, która jest taka sama, jak stopni. Dzięki temu schody nie są ażurowe, a pełne, nadal jednak sprawiają wrażenie lekkich i minimalistycznych. Podobnie jak w przypadku schodów bolcowych, sprawdzą się w niemal każdym wnętrzu, choć najlepiej będą pasowały do tych minimalistycznych i skandynawskich. Zwłaszcza jeśli wybierzemy drewno rodzime lub egzotyczne i połączymy całość z balustradą ze stali nierdzewnej albo całoszklaną, ze szkła hartowanego.
Schody kręcone – do nowoczesnych wnętrz w stylu loftowym
Niezwykłą ozdobą wnętrza w mieszkaniach albo domach w stylu nowoczesnym lub loftowym, z pewnością będą schody kręcone. Zwłaszcza jeśli wybierzemy takie wykonane gównie ze stali nierdzewnej, ewentualnie z niewielkim dodatkiem drewna. Ich konstrukcja jest lekka, a zarazem stabilna. Schody kręte zajmują niewiele miejsca, a co więcej, nadają pomieszczeniom nietypowego i wyjątkowego charakteru. Zwłaszcza w połączeniu z okrągłym otworem wejściowym – całość nabierze wówczas ekskluzywnego sznytu.
Schody na wandze – do nietypowych wnętrz
W nietypowe lub oryginalne wnętrza doskonale wpiszą się schody na wandze. Są to schody, których stopnie umieszczone są na centralnie biegnącej belce wykonanej z drewna. Stopnie mogą być dopasowane kolorystycznie lub na zasadzie kontrastu, co jeszcze bardziej podkreśli ich nietypową konstrukcję. Wyglądają na lekkie, a jednocześnie są niezwykle stabilne i podobnie jak inne modele schodów mogą być wykonane z drewna, szkła lub metalu. W ich przypadku niemożliwe jest zamontowanie podstopni, a więc zawsze będą to schody ażurowe.
Schody policzkowe – klasyczny rodzaj schodów
Czas wrócić do wnętrz klasycznych, w których doskonałą ozdobą będą schody policzkowe. Cechują się policzkami, czyli belkami zamontowanymi na bokach stopni. Policzek może znaleźć się z jednej lub z dwóch stron schodów. To jeden z najbardziej tradycyjnych typów schodów, który doskonale sprawdzi się w klasycznych wnętrzach. Zwłaszcza jeśli materiałem, z którego zostaną wykonane schody, będzie drewno. Dzięki szerokim możliwością aranżacji (balustrady mogą być drewniane, ze szkła lub ze stali, możliwe jest również zamontowanie podstopni), schody te będą pasowały niemal do każdego wnętrza.
Tradycyjne schody drewniane – także do nowoczesnych wnętrz
Proste i eleganckie schody drewniane będą ozdobą każdego wnętrza. To klasyk, który zawsze jest na topie. Zwłaszcza że występują w wielu różnych modelach, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować tradycyjne drewniane schody również w nowoczesnym wnętrzu. Są wytrzymałe, wysoce estetyczne, mogą być jednobiegowe oraz zabiegowe. Drewniane obicia można zastosować również w przypadku schodów betonowych, dzięki czemu wnętrze nabierze bardziej przytulnego charakteru, a schody będą prezentowały się znacznie lepiej niż surowy beton.
Nie tylko ozdoba wnętrza. Praktyczność schodów wewnętrznych
Oczywiście nie zapominajmy, że schody pełnią rolę głównie praktyczną, dlatego powinny być stabilne, wytrzymałe oraz wykonane z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu piętra domu zostaną połączone, korzystanie ze schodów będzie wygodne, a jednocześnie całość będzie sprawiała harmonijne wrażenie. Na szczęście wybór jest na tyle duży, że połączenie estetyki z wygodą korzystania jest jak najbardziej możliwe.