Nadmiar obowiązków, presja i nieustanny pośpiech to niestety znak naszych czasów. W związku z tym coraz więcej osób boryka się z narastającym zmęczeniem, napięciem i stresem. To zrozumiałe, że ciężko jest wygospodarować odrobinę czasu w ciągu dnia, aby zadbać o swój organizm. W tym artykule podpowiadamy, jak w naturalny i prosty sposób radzić sobie ze stresem i zmęczeniem.

1. Zadbaj o prawidłowy sen

Nie jest tajemnicą, że nic tak nie regeneruje organizmu, jak dobrze przespana noc. Jeżeli zaniedbamy naszą naturalną potrzebę na sen, musimy liczyć się z zaburzeniami nastroju, stresem i zmęczeniem. Dorosły człowiek potrzebuje około 7-8 godzin snu, aby móc się zregenerować. Zbyt krótki sen prowadzi do zaburzenia wydzielania neurotransmiterów i hormonów stresu, dlatego w dzień możemy zauważyć podenerwowanie, pogorszenie myślenia i nasilenie negatywnych reakcji emocjonalnych. Ponadto to właśnie stres odpowiedzialny jest za trudności w zasypianiu i przebudzanie w nocy. Niedobór snu w związku z natłokiem obowiązku prowadzi do błędnego koła – im więcej mamy obowiązków, tym bardziej skracamy czas na regenerację organizmu, a im krócej śpimy, tym trudniej nam się skupić w ciągu dnia i z tych obowiązków należycie wywiązać. Niwelowanie stresu, napięcia i zmęczenia należy więc rozpocząć od uregulowania swojego zegara biologicznego. Jeżeli mamy problem z zasypianiem, warto przed snem zrobić sobie relaksująca kąpiel, sięgnąć po ciekawą książkę (zamiast telewizji). Możemy także pomóc sobie ziołowymi naparami i preparatami.

2. Nieoceniona moc ziół

Zioła, a właściwie ich uspokajające działanie, to kolejna naturalna metoda na łagodzenie zmęczenia i stresu. Zanim sięgniemy po środki farmaceutyczne na wyciszenie i sen, które mogą nas uzależnić, przyjrzyjmy się bliżej dobrodziejstwu ziół. Ten sposób jest łagodny, skuteczny i całkowicie bezpieczny. Najpopularniejszymi ziołami są melisa, dziurawiec, rumianek, żeń szeń czy kozłek lekarski, choć roślin o podobnych właściwościach jest cała gama. Konkretne zioła mogą nieco różnić się swoim działaniem, jednak można je ze sobą łączyć, zwiększając tym samym ich skuteczność. Gotowe, naturalne mieszanki ziół działają uspokajająco i antydepresyjnie, łagodzą napięcie i stres, poprawiają nastrój i mogą działać nasennie, ułatwiając zasypianie po stresującym dniu. Nie każdemu jednak odpowiada specyficzny smak i zapach ziół, więc szybko rezygnują z tego sposobu walki ze stresem i zmęczeniem. Dlatego warto sięgnąć po koncentraty ziołowe, które z uwagi na skoncentrowaną formę można komfortowo przyjmować doustnie w niewielkich dawkach.

3. Prawidłowe odżywianie

Jedzenie o stałych porach, 5 posiłków dziennie, powolne przeżuwanie, zbilansowane posiłki – te zasady prawidłowego odżywiania, choć są wszystkim doskonale znane, nadal wielu osobom ciężko wprowadzić je w życie. Warto więc zadbać o to, aby dieta była pobudzająca, czyli bogata w węglowodany. Organizm szybko przetwarza je w glukozę, a ta z kolei sprawia, że czujemy natychmiastowy przypływ sił. Aby zastrzyk energii utrzymywał się dłużej, warto postawić na węglowodany złożone, jak te zawarte np. kaszy, makaronie czy ryżu. Zmęczenie i stres zależne są także od niedoboru witamin i minerałów. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zadbać o to, aby ich dzienne zapotrzebowanie trafiało do naszego organizmu razem z pożywieniem, warto wspomóc się suplementami diety. Przed wyborem odpowiedniego suplementu należy zwrócić uwagę na jego skład – tylko naturalne ekstrakty z roślin i owoców stanowią pełnowartościowe źródło minerałów i witamin. Ponadto naturalne suplementy diety cechują się silniejszym działaniem i są lepiej przyswajalne – dodaje nasz rozmówca z firmy Energy Poland.

4. Aromaterapia – leczenie zapachami

Aromaterapia, czyli leczenie zapachami, to naturalna metoda na odprężenie, relaks i zwalczanie stresu. Jest jedną z gałęzi medycyny holistycznej i cieszy się wysoką skutecznością. Aromaterapia jest także niezwykle przyjemna – używa się do niej zapachów, które wywierają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i nastrój, więc nietrudno wprowadzić ją do naszego życia na stałe. Istnieją różne sposoby uwalniania i nadawania naszej przestrzeni relaksacyjnego zapachu. Możemy wybierać spośród aromatycznych świec, kominków do aromaterapii, specjalnych dyfuzorów czy nosić swój ulubiony zapach zawsze przy sobie, np. skrapiając olejkiem aromatycznym płatek bawełniany. Doskonale sprawdzają się także mydła naturalne do aromaterapii, które w połączeniu z gorącą, odprężającą kąpielą wyjątkowo skutecznie redukują stres i pozwalają się wyciszyć. Nowością na rynku są spraye z mieszanki olejków eterycznych, których można użyć w dowolnej chwili, rozpylając zapach w powietrzu bądź aplikując go na skórę i ubranie.

5. Ruch, ruch i jeszcze raz ruch

Aktywność na świeżym powietrzu ma zbawienny wpływ na nasz zmęczony i zestresowany organizm. Wystarczy kilka minut ruchu w otoczeniu zieleni, aby znacząco poprawić swoje samopoczucie. Oprócz kondycji fizycznej, aktywność fizyczna ma także nieoceniony wpływ na naszą kondycję psychiczną. Istnieje wiele różnych form aktywności, spośród których nietrudno wybrać najlepszą dla siebie. Może to być np. bieganie, nordic-walking, jazda na rowerze albo zwykły spacer. Nasz organizm ma wówczas szansę, żeby się dotlenić i uwolnić od zmęczenia. To także doskonały sposób na wyciszenie się lub pozytywne zmęczenie przed snem, co znacząco podnosi jego jakość. Jeżeli pogoda za oknem nie zachęca, możemy zdecydować się na aktywność fizyczną w domowym zaciszu. Szczególnie warta polecenia jest joga, która przez wielu uznawana jest za naturalny lek na stres, zmęczenie, stany niepokoju czy depresję.