Stosunki międzynarodowe to kierunek, który otwiera przed nami wiele ciekawych możliwości. Podczas tych studiów posiądziemy ogrom wiedzy z zakresu takich dziedzin jak kultura, gospodarka czy polityka. Jeśli więc wiążemy naszą zawodową przyszłość z którymś z tych obszarów, stosunki międzynarodowe zdecydowanie będą dobrym wyborem. Kierunek ten sprawdzi się jako uzupełnienie innych, bardziej sprecyzowanych ścieżek, ale równie dobrze poradzi sobie samodzielnie, jako jedyne studia i zapewni nam ciekawe perspektywy zawodowe.

Studia dla tych, którzy lubią być w centrum wydarzeń

Jak wskazuje nam sama nazwa, stosunki międzynarodowe to kierunek traktujący o relacjach między krajami, o ich polityce, gospodarce, kulturze. Jeżeli interesujemy się otaczającym nas światem, będzie to dla nas odpowiedni wybór, który zapewni nam satysfakcjonującą i ciekawą pracę. To jasne, że studiując kierunek pokrywający się z naszymi zainteresowaniami, wyniesiemy z nich o wiele więcej niż z tych, na które wybraliśmy się z braku lepszego pomysłu.

Absolwenci stosunków międzynarodowych posiadają rozległą, obszerną wiedzę z różnych dziedzin. Z uwagi na takie przedmioty jak prawo czy ekonomia, jest to kierunek wymagający. Należy więc zastanowić się, czy ta tematyka na pewno nam odpowiada, gdyż nie jest to raczej opcja dla osób chcących studiować coś jedynie dla zasady.

Stosunki międzynarodowe a inne studia

Ze względu na szeroki wachlarz dziedzin, jakie obejmuje program kierunku stosunki międzynarodowe, często spekuluje się, że może być on łączony z innymi, bardziej sprecyzowanymi studiami. Zgodnie z tym tokiem myślenia, stosunki międzynarodowe mogą poszerzyć naszą wiedzę zdobytą na ekonomii, prawie, politologii czy socjologii. I rzeczywiście, jest to dobre uzupełnienie dla różnych kierunków humanistycznych. Pozwoli to poszerzyć nam horyzonty i tym samym uatrakcyjnić naszą kandydaturę na wybrane stanowiska.

Jeżeli jednak nie chcemy studiować niczego innego, same stosunki międzynarodowe są dobrym wyborem, który ukształtuje nam wiele różnych ścieżek. Dzięki dobrze skomponowanemu, różnorodnemu programowi zajęć, będziemy mieli szansę na pracę w wielu różnych branżach.

Praca po stosunkach międzynarodowych

Krzywdząca opinia mówiąca, że ukończenie stosunków międzynarodowych nie pomoże w znalezieniu satysfakcjonującej pracy, zraziła już wielu pretendentów na studentów tego kierunku. Warto jednak powiedzieć jasno, że absolwenci tych studiów są potrzebni w wielu miejscach pracy, a ich kwalifikacje pomagają odnaleźć się w licznych branżach.

Internacjonaliści znajdą pracę – i nie jest to przesadą ani koloryzowaniem rzeczywistości – prawie wszędzie. Dla absolwentów stosunków międzynarodowych znajdzie się etat w agencjach reklamowych, mediach czy dużych, międzynarodowych korporacjach. Jeżeli skłaniamy się bardziej ku pracy w polityce, możemy spróbować swoich sił w ministerstwach, dyplomacji lub urzędach publicznych i państwowych.