Sucha skóra twarzy to problem dotykający osoby w różnym wieku. Podstawą codziennej pielęgnacji jest nawilżenie i zadbanie o to, aby zlikwidować wszystkie suche skórki lub szorstkie fragmenty na twarzy. Jak nawilżyć suchą skórę i jak o nią dbać? Podpowiadamy.
Charakterystyka skóry suchej
Skóra sucha najczęściej jest szorstka, napięta i matowa, a dodatkowo może pojawiać się swędzenie i łuszczenie, co powoduje znaczny dyskomfort. Skóra sucha jest niestety bardzo cienka, dlatego też można na niej zobaczyć naczynka krwionośne, a zmarszczki pojawiają się dosyć szybko. Cera sucha dodatkowo jest bardzo wrażliwa na kosmetyki i niektóre ich składniki. Ten typ skóry szybko się odwadnia i może ulegać różnym uszkodzeniom. Suchość skóry może być wynikiem działania czynników genetycznych i środowiskowych. Dodatkowo spore znaczenie mają zaburzenia hormonalne i zaburzenia kwasów tłuszczowych. Niestety elementem pogłębiającym problemy ze skórą suchą jest nieodpowiednia pielęgnacja. Właśnie dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na kwestię oczyszczania i nawilżania twarzy.
Pielęgnacji suchej skóry twarzy
Podstawą pielęgnacji suchej skóry twarzy jest nawilżanie i to niezależnie od płci i wieku. Należy zaznaczyć, że nawilżanie nie oznacza długich kąpieli lub polewania twarzy wodą, ponieważ te czynniki działają tak naprawdę negatywnie i sprawiają, że cera staje się jeszcze bardziej przesuszona. Prawidłowa pielęgnacja opiera się na doborze odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, między innymi serum, kremu na twarz i kremu pod oczy. Kosmetyki nawilżające działają wykorzystując trzy główne mechanizmy:
- higroskopijność, czyli zatrzymywanie wody,
- odbudowa bariery hydrolipidowej naskórka,
- działanie okluzyjne, czyli tworzenie nieprzepuszczalnej bariery dla wody.
Kosmetyki pielęgnacyjne powinny więc zatrzymywać wodę w skórze. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na skład kremów nawilżających, ponieważ powinny znaleźć się w nich substancje łagodzące i kojące.
Znaczenie doboru kosmetyków pielęgnacyjnych dla skóry suchej
Pielęgnacja skóry suchej jest bardzo ważna i to nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Osoby ze skórą nadmiernie przesuszoną mogą odczuwać swędzenie i podrażnienie, które nasilają się w nocy. Dodatkowo cera wygląda nieładnie, mogą pojawiać się na niej suche skórki, drobne ranki lub krostki. Utrudnione jest także nakładanie makijażu, ponieważ prezentuje się on nieatrakcyjnie.
Jak wybrać dobry krem nawilżający?
Wybierając krem nawilżający należy zwrócić uwagę na produkty wysokiej jakości, pochodzące od renomowanych marek. Dobrym przykładem jest vichy nutrilogie 2, czyli krem do bardzo suchej skóry, który pobudza procesy wytwarzania lipidów, intensywnie nawilża i pielęgnuje, a także sprawia, że pojawia się uczucie komfortu na skórze. Warto zaznaczyć, że dobry krem nawilżający powinien mieć odpowiednią konsystencję. Na jesień i zimę najlepiej wybierać gęstsze, kremowe produkty, z bogatą, otulająca skórę konsystencją. Latem lepiej wybrać żelowe, nawilżające formuły, chociaż w przypadku osób z bardzo suchą skórą wciąż odpowiednie będą te gęstsze kremy.
Na jakie składniki zwracać uwagę, a czego unikać w pielęgnacji cery suchej?
Wybierając krem nawilżający, warto zwrócić uwagę na następujące składniki:
- kwas hialuronowy, który doskonale nawilża, tworzy film na skórze, ujędrnia i łagodzi, a także zmniejsza uczucie napięcia i dyskomfortu,
- witamina E, która przede wszystkim chroni przed uszkodzeniami lipidów naskórka, a dodatkowo wygładza i uelastycznia skórę,
- masło Shea, czyli składnik naturalny, który długo pozostaje w naskórku i nawilża,
- mocznik, który przyciąga wodę, a następnie ją wiąże, dzięki czemu znajduje zastosowanie nawet w trudnych przypadkach suchej skóry,
- ceramidy, uszczelniające powierzchnię naskórka, wygładzają zmarszczki i regenerują,
- kwas mlekowy, który uelastycznia cerę.
W pielęgnacji silnie przesuszonej skóry dobrze sprawdzają się emolienty, które tworzą warstwę okluzyjną i nawilżają cerę.
W przypadku cery suchej należy unikać produktów kosmetycznych z alkoholem, a także z silnymi kwasami. Osoby z takim typem cery nie powinny także wybierać gruboziarnistych peelingów, mydła i kosmetyków z zawartością konserwantów i barwników.