Możesz więc zapytać: dlaczego musisz zarządzać zasilaniem w swojej firmie? Odpowiedź jest prosta. Dzieje się tak, ponieważ systemy elektryczne stają się coraz bardziej złożone. Istnieje więcej obciążeń i procesów, które są bardziej wrażliwe na moc. Jest więcej typów obciążeń i więcej typów rozproszonych źródeł zasilania. Wiele typów obiektów również powiększa się lub zwiększa gęstość mocy i krytyczność. Wszystko to oznacza potrzebę kompleksowego monitorowania, aby być na bieżąco z warunkami elektrycznymi w całym systemie dystrybucji energii w czasie rzeczywistym.

Czym właściwie jest system zarządzania energią?

Systemy zarządzania zasilaniem pomagają zapewnić bezpieczne, niezawodne, wydajne i zgodne z przepisami działanie systemów dystrybucji energii elektrycznej, w tym podłączonych do nich zasobów. Mogą ci pomóc:

  1. Uniknąć pożarów elektrycznych i zapobiegaj porażeniom
  2. Uzyskać szybsze i bezpieczniejsze przywracanie sprawności po przestojach
  3. Wydłużyć czas sprawności, unikając nieplanowanych przestojów
  4. Znaleźć sposoby na obniżenie kosztów energii
  5. Zoptymalizować konserwację i wydłużyć żywotność zasobów elektrycznych
  6. Uprościć proces uzyskiwania i utrzymywania zgodności z normami, przepisami i ustawodawstwem w zakresie zarządzania energią, emisji dwutlenku węgla i jakości energii

Kto korzysta z systemów zarządzania energią? Każdy obiekt, który jest zależny od infrastruktury dystrybucji energii elektrycznej, zapewnia ciągłe dostarczanie wysokiej jakości energii, aby zapewnić ciągłość działania. I faktycznie każda firma, która chce pozostać konkurencyjna i wydajna operacyjnie. Może to obejmować duże i krytyczne obiekty (np. Szpitale, centra danych, lotniska, telekomunikacja itp.), A także zakłady przemysłowe i budynki komercyjne lub kampusy uczelni.

Jak wygląda system zarządzania energią?

System zarządzania energią opiera się na cyfrowej sieci dystrybucji energii, obejmującej podłączone urządzenia i czujniki, które zbierają dane z kluczowych punktów w całej infrastrukturze elektrycznej, od wejścia serwisowego do obiektu, przez wszystkie źródła, aż po ostateczną dystrybucję i obciążenia.

Informacje o mocy w czasie rzeczywistym można uzyskać z niezależnych urządzeń do pomiaru mocy lub z urządzeń, które mają wbudowane funkcje pomiarowe, takie jak przekaźniki zabezpieczeniowe, wyzwalacze wyłączników, jednostki sterujące silnikami i napędy o zmiennej prędkości. Być może masz już dużą liczbę tych inteligentnych urządzeń, gotowych do podłączenia i używania jako część bardziej kompletnego, w pełni cyfrowego rozwiązania.

Można monitorować wszystkie ważne zasoby elektryczne, w tym transformatory, rozdzielnice średniego i niskiego napięcia (NN), generatory, przełączniki transferowe, panele sterowania mocą, panele rozdzielcze, centra sterowania silnikami, zasilacze bezprzerwowe i filtry harmonicznych. Szeroki zakres danych może być gromadzony w sposób ciągły przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, wspomagając monitorowanie i analizę warunków zasilania w czasie rzeczywistym, jakości energii, wydajności zużywanej energii oraz stanu urządzeń.

Jak to pomaga w Twojej firmie?

Najnowsze systemy zarządzania mocą i energią oferują szeroką funkcjonalność, obejmującą szereg ważnych aplikacji odpowiednich dla wszystkich typów obiektów. W ostatnich latach nastąpił znaczący postęp w narzędziach do analizy mocy i energii, zapewniając jednocześnie większą łatwość użytkowania zespołom obiektów. Oznacza to, że zespoły operacyjne i placówki mogą szybciej ujawniać szanse i ryzyka oraz reagować na nie.

Oto krótkie spojrzenie na typy aplikacji, z których Twój zespół zazwyczaj korzysta w systemie zarządzania energią:

1. Stan i wydajność systemu elektrycznego

Ciągłe monitorowanie, czy trzy fazy zasilania są zrównoważone we wszystkich częściach systemu dystrybucji, pomoże zmaksymalizować wydajność, uniknąć przeciążeń i zidentyfikować wszelkie potencjalne usterki w obciążeniach, takich jak silniki. Monitorowanie nadmiernego prądu neutralnego może zidentyfikować problemy z uziemieniem i marnotrawstwo energii. Współczynnik mocy to kolejny parametr, który należy zmierzyć, ponieważ niska wartość wskazuje na marnowanie energii. Ponieważ może to również wiązać się z karą na rachunku za media, może być konieczne podjęcie działań naprawczych, takich jak zainstalowanie baterii kondensatorów.

2. Zarządzanie wydajnością

Analiza trendów historycznych pomoże zidentyfikować obwody, które są bardziej obciążone lub, co gorsza, zagrożone wyzwoleniem wyłączników z powodu przeciążenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku obsługi krytycznego obiektu z zapasowymi systemami zasilania, takiego jak szpitale lub centra danych. Możesz również dowiedzieć się, czy w niektórych obwodach masz dodatkową, niewykorzystaną pojemność, którą można wykorzystać do rozwiązania problemu równoważenia obciążenia lub do ekonomicznej obsługi dynamicznych środowisk, w których powszechne są rozszerzenia obiektów lub procesów.

3. Monitorowanie sprzętu

Chociaż niektóre problemy z jakością energii mogą pochodzić z sieci energetycznej, wiele z nich pochodzi z własnego systemu dystrybucji energii. Wraz z modernizacją obiektów w celu poprawy efektywności energetycznej, dodanie oświetlenia LED, VSD i urządzeń automatyki może generować harmoniczne. Identyfikacja i łagodzenie nadmiernych zniekształceń harmonicznych może pomóc uniknąć problemów z wrażliwym sprzętem i poprawić efektywność energetyczną.

4.Analiza zdarzeń zasilania

Elektryczne sieci dystrybucyjne regularnie doświadczają zakłóceń mocy, które przemieszczają się w systemie niezwykle szybko i są krótkotrwałe. Zaawansowane urządzenia monitorujące jakość energii wychwytują te zakłócenia w rozproszonych punktach systemu, a narzędzia analityczne do zarządzania energią pomagają szybko śledzić sekwencję zdarzeń w celu wyodrębnienia przyczyn źródłowych i reagowania na nie.

Tylko specjalnie zaprojektowane rozwiązanie do zarządzania energią może przechwytywać, przesyłać i analizować dane systemu elektrycznego wymagane do obsługi tych ważnych aplikacji.