Trudno wyobrazić sobie życie bez sztucznego oświetlenia. Na przestrzeni dziejów technika oświetleniowa mocno ewoluowała, dzięki czemu obecnie nie musimy pracować przy świecach ani wdychać oparów z lamp naftowych. Wnętrza budynków, ale też place, ogrody i ulice rozświetlają lampy elektryczne. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z urządzeń zasilanych prądem wymaga stosowania pewnych środków bezpieczeństwa.

Co to jest IP lampy?

Skrót IP pochodzi od angielskiego terminu International Protection Rating i oznacza stopień ochrony lampy (lub innego urządzenia elektrycznego) przed dostępem ciał stałych oraz przed wilgocią. Każda oprawa oświetleniowa musi posiadać oznaczenie IP, które decyduje o możliwości jej wykorzystania. Lampy sufitowe czy stołowe nie wymagają wysokiego stopnia ochrony, natomiast oświetlenie zewnętrzne oraz łazienkowe musi posiadać klasę szczelności, która odpowiada warunkom, w jakim będzie użytkowane. W przeciwnym razie może dojść do zwarcia, a nawet sytuacji zagrażających życiu ludzi.

Klasa szczelności IP oznaczana jest dwucyfrowym kodem. Pierwsza cyfra (od 0 do 6) określa stopień ochrony przed wnikaniem ciał stałych oraz ochronę użytkowników przed dostępem do niebezpiecznych części lampy. Druga cyfra (od 0 do 8) informuje o zabezpieczeniu lampy przed wnikaniem wody. Im wyższe IP lampy, tym lepsze zabezpieczenie zapewnia jej obudowa.

Przed zakupem zwróć uwagę na IP lampy

W przypadku lampy do salonu albo kinkietu do sypialni klasa szczelności nie jest szczególnie ważna. Oświetlenie w tych pomieszczeniach nie jest przecież narażone na kontakt z wodą, mało prawdopodobne jest też przedostawanie się do wnętrza lampy jakichkolwiek zanieczyszczeń. Zupełnie inaczej trzeba podejść do wyboru oświetlenia łazienkowego i zewnętrznego. Łazienka jest najwilgotniejszym pomieszczeniem w domu, źródło światła może ulec zachlapaniu. Z kolei lampy w ogrodzie muszą być odporne na zmienne warunki atmosferyczne, w tym deszcz, a także na niesiony z wiatrem kurz i piasek. Wysoka ochrona IP jest niezbędna – wyjaśnia ekspert ze sklepu internetowego swiatlo-cienie.pl.

Wymagany stopień szczelności lampy łazienkowej różni się w zależności od strefy, w której urządzenie ma być zamontowane. W strefie 0, a więc na krawędziach wanny, umywalki i w podłodze nie można montować lamp o klasie szczelności niższej niż IP67. Dodatkowo należy wybierać oprawy o obniżonym napięciu (12 V). Na wysokości 2,25 metra nas wanną jest już strefa 1 – lampa również musi mieć obniżone napięcie i szczelność nie niższą niż IP44. W strefie drugiej możemy już korzystać z urządzeń pod standardowym napięciem, ale wciąż w klasie IP44. W odległości co najmniej 2,4 metra od urządzeń sanitarnych znajduje się strefa 3, w której dopuszczalne jest stosowanie oświetlenia o IP21.

Wybór właściwego IP jest nieco bardziej skomplikowany przy zakupie oświetlenia zewnętrznego. Stopień, w jakim lampa będzie narażona na wilgoć i pył uzależniony jest od miejsca montażu. Oświetlenie na otwartym ganku lub zadaszonym tarasie wymaga ochrony na poziomie co najmniej IP23. Natomiast lampy ogrodowe muszą być całkowicie odporne na deszcz, w związku z czym należy sięgnąć po urządzenie z IP54 lub wyższym. Lampy najazdowe są narażone na zalanie, zatem nie mogą mieć klasy niższej niż IP67.