Ważnym elementem, który decyduje o wyborze konkretnego modelu łóżka kontynentalnego, jest przestrzeń do przechowywania pościeli. Może to być pojemnik lub szuflady. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników – przedstawiamy najważniejsze zalety i wady obu sposobów przechowywania pościeli.

Obecność przestrzeni do przechowywania pościeli jest wynikiem dążenia do uzyskania jak największej funkcjonalności łóżka kontynentalnego. Taką opinię podziela specjalista reprezentujący producenta łóżek kontynentalnych Meblove24– Łóżko kontynentalne z miejscem na pościel to dwa wymiary komfortu, połączone harmonijnie w jednym meblu. Z jednej strony ten typ łóżka oferuje maksymalny komfort snu. Z drugiej strony zapewnia wygodę przechowywania pościeli. W efekcie doskonale sprawdza się w każdych okolicznościach, ale szczególnie tam, gdzie każdy metr kwadratowy podłogi i każda wolna przestrzeń jest bardzo cenna.

Jakie są korzyści z szuflad w łóżku?

Szuflady w łóżku kontynentalnym mogą być wygodne w użyciu wtedy, gdy przechowujemy letnią, cienką i lekką pościel, która po złożeniu ma niewielką objętość. Sytuacja zmienia się, gdy używamy kołder puchowych o znacznych rozmiarach, dużych poduszek czy grubych pledów. W takich warunkach korzystanie z szuflad jest mało komfortowe. Aby szczelnie wypakować szufladę, trzeba bardzo starannie poskładać pościel i zapakować ją ciasno w szufladzie. To zajęcie czasochłonne i wymagające sporo wysiłku.

Drugą niedogodnością stosowania szuflad jest konieczność zapewnienia wokół łóżka dużej ilości wolnego miejsca. W niewielkich sypialniach może to być poważny problem. Aby zrobić miejsce na wysuwanie szuflad, w wielu sytuacjach będziemy musieli wybrać mniejsze łóżko lub jego ustawienie podporządkować lokalizacji i wielkości szuflad, a nie własnym potrzebom.

Użycie szuflad oznacza zastosowanie wielu elementów mechanicznych (prowadnice). Podlegają one procesom normalnego zużycia w ramach codziennej eksploatacji, są narażone na uszkodzenia i wymagają doraźnych napraw. Natomiast ich zaletą, przynajmniej w oczach części użytkowników, jest to, że wkładanie i wyjmowanie pościeli nie wymaga unoszenia materaca. Możemy wkładać i wyjmować pościel czy koce nawet wtedy, gdy ktoś w tym samym czasie korzysta z łóżka. Takie rozwiązanie ma sporo zalet w sytuacji, gdy z łóżka korzystają dzieci lub wtedy, gdy opiekujemy się osobami obłożnie chorymi czy w podeszłym wieku.

Pojemnik na pościel pozwala na błyskawiczne ścielenie łóżka

Nie ulega wątpliwości, że największą zaletą pojemnika na pościel jest szybkość porządkowania łóżka. Nie musimy przesadnie starannie składać pościeli i starać się ją umieścić równymi warstwami w przestrzeni pojemnika. Jeżeli mamy bardzo mało czasu, to możemy zebrać rogi prześcieradła i jednym ruchem umieścić całą pościel w pojemniku. Przestrzeń do przechowywania jest wystarczająco duża, aby zmieścić w niej bez problemu dużych rozmiarów, grubą pościel.

Wyposażone w pojemnik na pościel łóżka kontynentalne pozwalają też na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w sypialni. Inne meble i samo łóżko możemy ustawić praktycznie „na styk”, bo materace w czasie unoszenia nie wysuwają się poza krawędzie wyznaczane przez podstawę łóżka.

Jeżeli zbierzemy wszystkie przedstawione powyżej wady i zalety pojemników oraz szuflad w łóżkach kontynentalnych, łatwo zauważymy, że większe możliwości dają pojemniki na pościel. Po pierwsze lepiej wykorzystują dostępną przestrzeń pod materacem. Po drugie: ich otwieranie nie ingeruje w przestrzeń wokół łóżka. Po trzecie: chowanie i wyjmowanie pościeli z pojemnika jest znacznie szybsze i wygodniejsze niż w przypadku korzystania z szuflad.