Medal – słowo, które zostało przetłumaczone z języka francuskiego „medaille”, czyli łacińskiego słowa „metallum” – metalowy znak. Najczęściej medale są okrągłe, z wypukłymi obrazami lub pokryte kolorowymi emaliami. Ale są też inne formy medali. Celem medalu jest nagrodzenie osoby za heroizm, szczególne zasługi na pamiątkę wydarzenia lub osoby.

Medal ma trzy strony

  1. Awers (fr. Avers, łac. Adversus – „odwrócony twarzą”) – awers lub główna strona medalu. Z reguły na awersie medalu znajduje się informacja, z jakiego wydarzenia wydano ten pamiątkowy znak. Może też być wizerunek monarchy, lub symbole państwowe.
  2. Rewers (łac. Revertor – „turn back”) – odwrotna strona medalu, przeciwna do awersu. Za odwrotną stronę uważa się tę, na której znajduje się pamiątkowy napis medalu.
  3. Krawędź (z niemieckiego pasa Gurt, pas) – krawędź monety, żeton w kształcie monety. Wygląd nie uformowanej krawędzi uzależniony jest od technologii wykonania medalu.

Kategorie medali

Według aplikacji:

Pamiątkowe medale

– zwykle takie medale są wykonane w kształcie okrągłym bez zapięcia, mogą być jedno lub dwustronne. Takie medale okolicznościowe na zamówienie mogą posiadać dowolny wzór – z widokiem miasta lub na z emblematem dowolnego wydarzenia. Tego typu medale są sprzedawane lub wręczane w pięknych pudełkach prezentowych.

Medale – nagrody

– mogą mieć absolutnie dowolny kształt i z dowolnym rodzajem zapięcia, przyznawane są szczególnie zasłużonym osobom – bohaterom, zwycięzcom konkursów, znakomitym studentom i weteranom itp. Często medale na zamówienie wykonywane są z numeracją, a wraz z medalem wręczany jest certyfikat lub dyplom.

Medale rocznicowe

– tak jak medale – nagrody mogą mieć absolutnie dowolny kształt. Kolejność wręczania pamiątkowych medali zazwyczaj zbiega się w czasie z rocznicą firmy lub urodzinami wybitnej osoby.

Według formy i sposobu mocowania:

Medale na wstążce

– najczęściej takie zapięcie wykonuje się na medalach sportowych lub na medalach dla absolwentów. Taśmy są wykonane zazwyczaj w trzech kolorach lub są robione na zamówienie.

Medale na przypince

– zwykle są to medale – nagrody lub medale jubileuszowe. Przypinka do takich medali może mieć prawie dowolny kształt, ale najczęściej stosuje się 2 rodzaje: tradycyjną pięciokątną bryłę z taśmą lub blok prostokątny, który może być z taśmą lub wykonany z metalu pomalowany emalią w różnych kolorach

Medale bez zapięcia

  – są to zazwyczaj medale pamiątkowe, wręczane lub prezentowane w pudełku prezentowym.

Jest jeszcze jedna kategoria medali:

Medale gratulacyjne to doskonała opcja na prezent, gdy chcemy podkreślić szacunek dla bohatera dnia, pogratulować sportowcowi, podarować oryginalną pamiątkę biznesową. Medale pamiątkowe i medale – nagrody są odpowiednie na każdą uroczystość – od bankietu biznesowego po złote wesele.

Grawerowane medale to prezent, na którym można napisać dowolny tekst, i miła pamiątka, która przetrwa lata.

Kobieta z medalem od firmy Artskam.pl

Medal – pomysł na prezent

Wiele kobiet i mężczyzn na całym świecie nieustannie zastanawia się, jaki prezent kupić ukochanej osobie na urodziny lub rocznicę.

W świetle wszystkich niezwykłych prezentów, pamiątkowe medale odgrywają wiodącą rolę w oryginalności i dostępności. Pamiątkowy medal stanie się oryginalnym prezentem dla chłopaka, dziewczyny, mamy, taty, dziecka, siostry, brata, babci, dziadka czy przyjaciela.

Medale nadają się również jako prezenty firmowe. Rocznica pracy pracownika, firmy, lub po prostu niezapomniane wydarzenie – to wyjątkowe chwile w historii organizacji.

Prezent w postaci medalu na rocznicę wymaga specjalnego traktowania. Każda rocznica jest przecież zauważalnym krokiem w życiu człowieka, okazją do przeanalizowania przebytej ścieżki i oceny wyników. Oczywiście medal jako prezent rocznicowy powinien odzwierciedlać osobowość „bohatera dnia”, jego zawód, sukcesy i osiągnięcia.

Medal jako oryginalny, prestiżowy prezent niewątpliwie na długo przypomni obdarowanemu o uroczystości i autorze prezentu.