Dobre buty robocze są podstawą funkcjonowania w wielu zakładach. Możesz ich używać do prac budowlanych, wymagane są także na halach produkcyjnych i w magazynach. Dobre buty robocze będą wykonane w taki sposób, że będziesz mógł nosić je także poza zakładem pracy. Z czego powinny być zrobione? I jak wybrać najlepsze?
Jakie powinny być buty robocze?
Buty robocze to podstawowy element garderoby w wielu zakładach. Bywa, że firma, w której zaczynasz pracę sama zapewnia Ci buty robocze za niewielka opłatą lub bezpłatnie. Często dzieje się tak za granicą, w zakładach pracy przyjmujących Polaków. Buty robocze wymagane są w większości magazynów ze względów bezpieczeństwa. W tych miejscach stosuje się buty robocze ze specjalnym stalowym noskiem, który amortyzuje stopę przed uderzeniami.
Co ciekawe, również buty letnie, tak zwane sandały robocze, posiadają owo wzmocnienie. Dobre i wygodne buty robocze z przewiewnych materiałów sprawdź na balticbhp.pl. Znajdziesz tam modele, w których będziesz mógł chodzić zarówno po zakładzie pracy, jak i na zewnątrz. Takie buty powinny być wygodne i trwałe, a także przewiewne.
Z czego wykonuje się podeszwy butów roboczych?
Spód butów roboczych jest bardzo ważny. Taka podeszwa powinna przede wszystkim być antypoślizgowa i odpowiednio gruba. Jest to niezwykle ważne, gdy pracujemy w branży spożywczej, gdzie jest ślisko, lub mamy styk z substancjami chemicznymi.
Podeszwy butów roboczych wykonane są z różnego rodzaju materiałów. Najbardziej popularne są podeszwy gumowe, które odporne są w krótkim kontakcie na wysokie temperatury, a także niektóre substancje chemiczne oraz ścieranie. Nieco niższą odporność na wysokie temperatury ma poliuretan, choć wykazuje on dobrą korelację z minusowymi temperaturami (-25 stopni Celsjusza). Inne materiały, z których robi się podeszwy butów roboczych to na przykład guma nitrylowa (odporna na wysokie temperatury do 300 stopni Celsjusza i oleje) raz TPE, czyi termoplastyczny elastomer poliestrowy – inaczej kauczuk termoplastyczny, który ma właściwości zbliżone do gumy.
W produkcji butów roboczych korzysta się także z materiałów wielotworzywowych, takich jak połączenie gumy i poliuretanu czy też poliuretanu i nitrylu.
Z czego wykonuje się pozostałe części butów roboczych?
Podeszwa buta jest ważna, ale równie istotną część stanowi cała obudowa stopy. W jej skład w przypadku butów roboczych wchodzi przede wszystkim stalowa, kompozytowa lub aluminiowa wkładka, tak zwany podnosek. Dodatkowo możemy wyróżnić wkładkę antyprzebiciową, wykonaną najczęściej ze stali, kevlaru lub kompozytu.
Reszta buta powinna być wykonana z dobrych, nieprzemakalnych i odpornych materiałów. Spore grono stanowią buty wykonane ze skóry – najczęściej są to skóry naturalne licowane (pokryte dodatkowo warstwą wosku lub tłuszczu, skóra nabukowa bydlęca, zamsz, welur lub skóra typu Buffalo). Jednak dużą popularność zdobywają także buty tekstylne z takich materiałów jak mikrofibra i mesh. Dodatkowo, buty można wykonywać także ze streczu, a nawet gumy, PCV czy poluratanu.