Żaluzje to znany od lat sposób zasłaniania okien w budynkach, a także hotelach czy biurach. Są bardzo praktycznym i uniwersalnym rozwiązaniem w każdym niemal pomieszczeniu. Mają wiele zastosowań aranżacyjnych, znakomicie wpisując się w każdy wystrój. Aby jeszcze lepiej dopasować się do oczekiwań klientów, producenci oferują w sprzedaży kilka rodzajów żaluzji, a także różne sposoby ich wykończenia, a co za tym idzie – różnych wariantów stylistycznych. Dzięki tak urozmaiconej ofercie, nawet najbardziej wybredny klient wybierzy coś dla siebie. Co warto wiedzieć o żaluzjach, aby wybrać najlepszą opcję, odpowiadającą oczekiwaniom i potrzebom? Podpowiadamy.
Budowa żaluzji i ich rodzaje
W ofercie sklepów z roletami wewnętrznymi możemy znaleźć trzy główne typy żaluzji. Podział ten opiera się na zastosowanym do ich produkcji materiale i na tej podstawie możemy wyróżnić: żaluzje aluminiowe, żaluzje drewniane i żaluzje bambusowe.
Żaluzje aluminiowe od dziesiątek lat znajdują zastosowanie w polskich domach i cenione są za swoją trwałość. Wykonane są ze stopu aluminium, co czyni je niezwykle elastyczny materiał. Do tego, bardzo skutecznie odbijają promienie słoneczne i przyczyniają się do utrzymania stałych wartości temperatur wewnątrz pomieszczenia. Występują w wielu kolorach, dzięki czemu można je łatwo dopasować do każdego wnętrza, a co najważniejsze, nie są wymagające w utrzymaniu czystości.
Zastosowanie do produkcji żaluzji drewnianych naturalnego surowca, jakim jest drewno, zapewnia doskonałą izolację ciepła i dużą trwałość mechaniczną. Dużą zaletą tego rodzaju żaluzji jest możliwość odświeżenia koloru drewnianych lameli i nadania im w ten sposób nowego wyglądu. Dodatkowo, drewno jest bardzo estetycznym materiałem, tworzy w domu odpowiedni nastrój i klimat, przybliża domowników do natury.
Żaluzje bambusowe cieszą się na polskim rynku coraz większym zainteresowaniem. Bambus jest niezwykle lekkim drewnem, nie obciąża zatem całej konstrukcji, dlatego jest zalecany do zastosowania na dużych powierzchniach okiennych. Żaluzje bambusowe doskonale odnajdują się w eleganckich pomieszczeniach, w stylu glamour. Są dobrą alternatywą dla żaluzji aluminiowych w łazience i kuchni, czyli w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci.
Funkcja drabinki w żaluzjach
Żaluzje składają się z lameli, ułożonych pionowo lub poziomo, a ich sterowanie odbywa się za pomocą specjalnego pokrętła, których można obracać lamele w dowolnym kierunku w celu kontroli dostępu światła do pomieszczenia. Same lamele opierają się na tak zwanych drabinkach, pełniących rolę szkieletu żaluzji. Drabinki odpowiadają za przytrzymywanie pojedynczych lameli żaluzji, a mocuje się je w górnej rynnie systemu. Wyróżniamy dwa rodzaje drabinek, sznurkowy i taśmowy, a różnica między nimi sprowadza się wyłącznie do względów estetycznych. Oba systemy stanowią bardzo trwałą konstrukcję i z dużą precyzją pozwalają ustawić pozycję lameli. Drabinka taśmowa stanowi ponadto element dekoracyjny osłony, estetycznie zwija się wraz ze zwijaną tkaniną roletową. Drabinka sznurkowa zaś pozwala osiągnąć efekt minimalistycznego wystroju i z tego względu świetnie sprawdza się we wnętrzach o surowym loftowym designie, podkreślając jego nowoczesność i minimalizm.
Jak dbać o żaluzje?
Żaluzje nie są wymagającymi osłonami w utrzymaniu czystości. Ich pielęgnacja sprowadza się w głównej mierze do ścierania kurzu za pomocą miękkiej suchej szmatki lub przy pomocy odkurzacza o najmniejszej mocy ssącej. Należy uważać przy tym, aby zbytnio nie wygiąć lameli (szczególnie w przypadku żaluzji aluminiowych), ponieważ miejsce zgięcia może pozostać, co może rzutować na osłabienie funkcjonalności żaluzji. Jeśli to konieczne, możemy zastosować środki czyszczący, należey jednak wcześniej się upewnić, że są one odpowiednie do stosowania na tego rodzaju powierzchnię (drewno, bambus lub aluminium).