Wypadek samochodowy to zdarzenie drogowe, które może przydarzyć się każdemu z nas. Może to być zarówno niegroźna stłuczka, jak i poważne uszkodzenie auta skutkujące brakiem możliwości dalszego poruszania się pojazdem. Z tego powodu warto znać aktualne przepisy prawne dotyczące tego typu zdarzeń oraz wiedzieć jak postępować w przypadku, gdy nasz samochód zostanie unieruchomiony, a my będziemy musieli wezwać lawetę.

Schemat postępowania w przypadku wypadku samochodowego

W przypadku każdego wypadku drogowego bardzo ważna jest szybkość naszej reakcji oraz odpowiednie zabezpieczenie miejsca zdarzenia.  Dużo zależeć będzie również od tego, jak poważne będzie to zdarzenie. W przypadku kolizji drogowej, czyli sytuacji, w której uszkodzone zostanie jedynie auto, nie musimy działać aż tak nerwowo. Jednak, jeśli w  trakcie zdarzenia ucierpi pasażer, mówimy tu już o wypadku drogowym, który wymaga szybkiego i zdecydowanego działania. Warto również dodać, że w świetle polskiego prawa wypadkiem można nazwać zdarzenia w wyniku którego wystąpiły u poszkodowanego obrażenia utrzymujące się minimum tydzień. W przypadku kolizji nie ma również konieczności wzywania policji i fakt ten zależy jedynie od uczestników zdarzenia. Trochę inaczej sytuacja będzie wyglądała, gdy jeden z kierowców jest nietrzeźwy, uciekła z miejsca zdarzenia, bądź nie posiada ważnego OC.

W sytuacji, gdy dojdzie do stłuczki pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest wyłączenie silnika, wyjęcie kluczyków ze stacyjki oraz upewnienie się, czy inni uczestnicy zdarzenia nie ucierpieli. Następnie należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przy pomocy trójkąta ostrzegawczego oraz poprzez włączenie świateł awaryjnych w aucie. Dobrym pomysłem jest również fotografowanie miejsca zdarzenia, co może być przydatne w przypadku dalszych roszczeń. Ostatni etap to wezwanie odpowiednich służb, w tym pomocy drogowej dysponującej lawetą. Przykładową firmą świadczącą tego typu usługi, jest Pomoc Drogowa Tir Wrocław JAREX https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/autolaweta-wroclaw/, która oferuje pomoc na miejscu zdarzenia, gwarantując sprawne wykonanie wszelkich napraw, w tym także skorzystanie z wynajmu lawety na terenie Wrocławia i okolic

W przypadku, kiedy w wyniku zdarzenia ucierpiały jakieś osoby należy bezwzględnie powiadomić pogotowie ratunkowe oraz policję, a także udzielić tym osobom pierwszej pomocy. W żadnym wypadku nie należy również zmieniać ustawienia pojazdów biorących udział w zdarzeniu. Wszyscy uczestnicy wypadku powinni również pozostać na miejscu aż do chwili pojawienia się odpowiednich służb.

Zima największą zmorą kierowców

Zima to jedna z najbardziej wymagających pór roku, która sprawia, że właściciele lawet mają pełne ręce roboty. Nieodpowiednie przygotowania auta do mroźnej aury sprzyja awariom i wypadkom, dlatego warto wcześniej zadbać o odpowiednie zabezpieczenie pojazdu. Należy zakonserwować uszczelki oraz nawoskować nadwozie, co uodporni auto na działanie niskich temperatur. Należy również upewnić się, czy wszystkie płyny eksploatacyjne w pojeździe są odpowiednie do najzimniejszej pory roku. W sytuacji, gdy samochód odmówi posłuszeństwa na drodze należy bez wahania wezwać najbezpieczniejszy środek transportu pojazdów uszkodzonych, czyli lawetę.

Autolaweta Wrocław - Pomoc Drogowa Tir Wrocław JAREX

W jakich sytuacjach należy wezwać lawetę?

Wypadek lub kolizja drogowa może przydarzyć się nam zarówno na ruchliwej autostradzie, jak i mało uczęszczanej, bocznej drodze. Niezależnie od miejsca zdarzenia warto skontaktować się z profesjonalną firmą oferującą usługi transportu aut uszkodzonych, by niezależnie od warunków atmosferycznych i bezpiecznie odholować auto z miejsca zdarzenia. Wezwanie lawety będzie również niezbędne na każdej autostradzie, gdzie samodzielne holowanie jest zabronione przez prawo.

Profesjonalne transportowanie auta na lawecie

W sytuacji, gdy przydarzy się wypadek najlepiej jest poszukiwać firmy zajmującej się transportem aut uszkodzonych mającej siedzibę jak najbliżej miejsca zdarzenia, Dobrze byłoby, gdyby wyróżniała się ona również bardzo dobrymi opiniami klientów i sporym doświadczeniem. W przypadku zdarzenia we Wrocławiu lub jego okolicach taką firmą  jest wspomniany już JAREX we Wrocławiu. Jest to przedsiębiorstwo, oferujące profesjonalne usługi holowania i transportu aut osobowych oraz busów na terenie autostrady A4, S5, S8 oraz miejscowości Wrocław, Prusice, Trzebnica, Oleśnica oraz Bielany Wrocławskie. Firma oferuje swoje usługi 365 dni w roku przez 24 godziny na dobę.

Nowoczesne i zaawansowane technicznie lawety, którymi dysponuje firma pozwalają na udzielenie skutecznej i bezpiecznej pomocy drogowej w każdych warunkach atmosferycznych i każdej sytuacji. Umożliwiają one również transportowanie pojazdów o dużej wadze, takich jak ciężarówki oraz TIR-y. Przedsiębiorstwo korzysta z lawet wyposażonych w metalowe jarzmo, które umożliwia podniesienie pojazdu do jego holowania bez obaw o jego usterkę. W przypadku aut uszkodzonych stosuje się lawety łańcuchowe lub hakowe. Firma dysponuje również lawetami niskopodwoziowymi, które sprawdzą się w przypadku transportu pojazdów wielkogabarytowych. Wszystkie usługi wykonywane są w sposób całkowicie zgodny z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz z zastosowaniem wszelkich środków ostrożności, tak by oferować klientom jak najwyższy poziom serwisu.