„ABC twoich emocji” to wspaniała pozycja dla wszystkich pragnących lepiej zrozumieć własną psychikę oraz wpływ emocji na samopoczucie. Książka uczy analizowania własnych odczuć i pokazuje, jak uwolnić się od ciężaru negatywnych myśli, mających nieraz bardzo destrukcyjny wpływ na postępowanie człowieka. Lektura tej książki pozwala na zgłębienie tajemnic emocji zarówno pozytywnych, negatywnych, jak i neutralnych. Dowiemy się z niej, jak ważne jest umiejętne spojrzenie na zjawiska zachodzące w naszej psychice.

ABC twoich emocji – racjonalne podejście kluczem do sukcesu

Dzięki przystępnie sformułowanym poradom możemy nauczyć się, jak odzyskać kontrolę i zarządzać własną emocjonalnością. W naszym życiu jesteśmy targani wieloma negatywnymi myślami, które szkodzą nie tylko nam samy, ale również naszemu otoczeniu. Autorzy „ABC twoich emocji” podpowiadają, jak rozpoznać te najbardziej szkodliwe uczucia i uwolnić się od ich utrudniającego życie balastu. W książce poruszono kwestie mechanizmu dysonansu poznawczo-emocjonalnego, a także ciekawe zjawisko niepowodzenia będącego koniecznym elementem drogi do sukcesu.   

Racjonalna Terapia Zachowania została opracowana przez wybitnych psychologów i pozwala skutecznie uporządkować własne życie emocjonalne. Autorzy podręcznika „ABC twoich emocji” zachęcają, by zamiast próbować kontrolować inne osoby, powinniśmy przede wszystkim skupić się na własnych brakach i rzeczach wymagających naprawy. Zastosowanie już kilku prostych porad pozwoli na spokojniejsze, pełne harmonii życie. Uzdrowienie swojego sposobu myślenia, zważanie na wypowiadane słowa czy obiektywne spojrzenie na własne postawy, pozwala na efektywne doskonalenie umiejętności prac nad samym sobą. W podręczniku dokładnie opisano metodę tzw. Racjonalnej samoanalizy. Jednym z ważnych wątków poruszanych w książce jest także Racjonalna wyobraźnia emocjonalna, oraz sposoby radzenia sobie z zachowaniami autodestrukcyjnymi.

Autorzy poradnika „ABC twoich emocji”

Jeden ze współautorów poradnika „ABC twoich emocji”, Maxie Clarence Maultsby junior, był amerykańskim psychiatrą, który zajmował się tematem samoleczenia emocjonalnego i behawioralnego. Za swoje dokonanie w dziedzinie psychologii otrzymał nagrodę od prestiżowego towarzystwa National Association of Cognitive-Behavioural Therapists. Maxie Clarence Maultsby junior zasłynął swoją oryginalną metodą psychoterapii nazwaną Racjonalną Terapią Zdrowia. Opracował również autorską metodę zapobiegania nawrotom uzależnienia od alkoholu. Opisywane przez niego rozwiązanie pomagają wielu alkoholikom oraz osobom uzależnionym od substancji psychoaktywnych. Jedne z jego ostatnich badań objęły procesy rehabilitacji pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. Maxie Clarence Maultsby junior był czynnym wykładowcą. Prowadził zajęcia na wielu uniwersytetach i w instytucjach pedagogicznych. Brał udział w licznych warsztatach i seminariach organizowanych na całym świecie, propagując wiedzę z zakresu psychologii. Tematem, któremu uczony poświęcił wiele uwagi w swojej karierze naukowej, było poprawienie zdrowia emocjonalnego. Jego terapie behawioralne do dziś cieszą się dużym uznaniem i są kontynuowane z powodzeniem w wielu krajach.

Polskim uczniem Maxie Clarence Maultsbiego juniora był wybitny polski psychiatra Mariusz Wirga, który wraz z nim oraz Michaelem DeBernardim jest twórcą poradnika „ABC twoich emocji”. Wirga jest certyfikowanym psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym oraz psychoonkologiem. Posiada tytuł superwizora psychoonkologii Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Został ponadto trenerem Terapii Simontonowskiej i Racjonalnej Terapii Zachowania, jak również trenerem Terapii Poznawczo-Behawioralnej. Po śmierci Carla Simontona został powołany na stanowisko dyrektora medycznego Simonton Cancer Center. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją Terapii Simontonowskiej i RTZ, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Kolejnym krokiem w karierze Mariusza Wirga było zostanie dyrektorem medycznym onkologii psychospołecznej w kalifornijskim Todd Cancer Institute. Zajmuje się tam między innymi prowadzeniem szkoleń i Terapii Simontonowskiej w ramach programu Beat The Odds.