Dopasowanie odpowiedniego obuwia nie musi być wcale trudne. Należy tylko zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, ponieważ samo dobre dopasowanie długości wkładki często nie wystarcza w tym przypadku.

Ważne parametry do wyboru

Jednymi z ważniejszych aspektów na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu butów do biegania po asfalcie są:

  • Drop, czyli spadek, to inaczej różnica wysokości pomiędzy piętą a palcami. Jest to szczególnie ważny parametr w przypadku osób, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem i wybierają swoje pierwsze buty do biegania po asfalcie. Najczęściej posiadają one drop w wysokości 10 milimetrów. Taki też polecany jest dla osób początkujących, ponieważ często ich technika biegu opiera się na lądowaniu na pięcie. Drop 0 lub 4mm jest polecany dla osób biegających naturalnie ze śródstopia oraz zaawansowanych biegaczy na szybkie zawody. Zły dobór obuwia może skutkować zbyt dużymi przeciążeniami, a to z kolei może doprowadzić do niepotrzebnych i bolesnych kontuzji.
  • Amortyzacja – łączy się bardzo ze spadkiem. Obuwie z większym dropem posiada większą amortyzację. Jednak przykładowo modele o dropie 10mm różnią się ilością tej amortyzacji oraz technologią w nich użytą.
  • Szerokość i długość buta – szczególnie ważne dla osób posiadających szerokie stopy jest zwracanie uwagi na komunikaty producentów. Wąskie buty startowe nie będą dobrze współpracowały z każdą stopą, a niektórzy producenci umożliwiają już wybieranie z kilku wersji szerokości buta oraz podają ten parametr do porównania. Dobry dobór długości butów do biegania po asfalcie to również niezmiernie ważna kwestia. Należy pamiętać, że stopy podczas dłuższych biegów potrafią puchnąć. Istotny dlatego jest zakup buta minimalnie większego niż nosimy na co dzień.
  • Podeszwa – materiały użyte do produkcji podeszwy przekładają się na jej żywotność.
  • Membrana – dla osób biegających w deszczu oraz mokrych miejscach dobrym wyborem będą buty do biegania po asfalcie z wodoodporną membraną.

Jakiej firmy buty wybrać?

Buty do biegania po asfalcie produkowane są przez wielu producentów. Począwszy od dużych i znanych każdemu marek jak Adidas, Asics oraz Nike, aż do takich firm jak Salming oraz HOKA. Jedne oraz drugie łatwo znajdują swoich fanów. Jeśli nie sympatyzujemy z jakąś marką, możemy przymierzać oraz wybrać produkt najbardziej nam odpowiadający. Producenci prześcigają się w stosowaniu nowych technologii oraz ulepszaniu co rok modeli. Na rynku mamy więc sporą różnorodność, dzięki czemu do wyboru jest bardzo wiele dobrych i zaawansowanych modeli. Nie da się jednoznacznie polecić jednej marki, bowiem w każdej są lepsze i gorszy produkty.