Piłka nożna jest na tyle otwartym sportem, że można go uprawiać prawie że w każdym stroju. Jeśli jednak na poważnie rozważamy karierę sportową – własną lub dziecka – warto pomyśleć o zakupie profesjonalnych kompletów piłkarskich. Z czego składają się stroje piłkarskie i które elementy są najistotniejsze? Dowiesz się tego, czytając ten artykuł!

Komplety piłkarskie – buty, spodenki… i znacznie więcej

Profesjonalne stroje piłkarskie, składające się ze wszystkich elementów, określamy jako komplety piłkarskie. Podstawą jest zawsze koszulka, spodenki i obuwie. Oprócz tego pełnoprawny zestaw dla piłkarza będzie zawierał również getry piłkarskie (często mylnie nazywane skarpetami), dresy treningowe, bluzę piłkarską z długimi rękawami, czapkę i rękawice do gry w trakcie zimy. Na pierwszy rzut oka mogłoby się więc wydawać, że skompletowanie całego stroju nie powinno być trudno. Poniekąd tak jest, gdyż w porównaniu do wielu innych sportów piłkarze faktycznie nie wymagają najbardziej kosztownego ekwipunku sportowego. Jednak wchodząc nieco bardziej w szczegóły i poznając niuanse, prędko okaże się, że każdy z powyższych elementów występuje w co najmniej kilku rodzajach.

Myśląc o profesjonalnym treningu piłkarskim, należy mieć pod ręką nie jeden, a dwa lub trzy stroje piłkarskie, różniące się od siebie właściwościami. Dobrym przykładem jest obuwie futbolowe. Wyróżniamy aż trzy główne rodzaje takich butów: klasyczne korki z metalowymi wkrętami, lanki z gumowymi elementami, turfy (lub inaczej: śniegówki, żwirówki) przeznaczone do gry na twardej powierzchni, często zimą, a także halówki do gry w budynku. Te i wiele innych elementów strojów znaleźć można na stronie producenta Zina: https://zina.pl/odziez/stroje-pilkarskie. Ze względu na to, że futbol jest jednym z najbardziej urazowych sportów, wyboru butów piłkarskich nigdy nie należy bagatelizować. Wobec tego warto dobrać komplety piłkarskie w taki sposób, aby na każdą okoliczność mieć odpowiednie obuwie!

sklep piłkarski
multiethnic soccer players playing soccer on pitch together

Czy można trenować bez profesjonalnego stroju piłkarskiego?

Oczywiście, że tak. Jednak zdecydowanie nie jest to polecane. Komplety piłkarskie nie są fanaberią producentów odzieży sportowych. Każdy element wchodzący w skład całego stroju pełni odpowiednią funkcję. Spodenki futbolowe muszą być skrojone w taki sposób, aby nie ograniczały ruchów, ale muszą być też wytrzymałe. Koszulki nie tylko elegancko się prezentują dzięki barwnym nadrukom klubowym i pokrewnym, ale mają pożądane właściwości w zakresie przepuszczalności powietrza i wchłaniania nadmiaru wilgoci. Getry piłkarskie pozwalają na bezpieczne osadzenie ochraniaczy i same w sobie zapewniają też ochronę przed skaleczeniami. W zależności od tego, kiedy i gdzie odbywa się gra, stroje piłkarskie będą lżejsze lub cieplejsze, ale nigdy nie będą ograniczały ruchów zawodnika. Zaczynając dopiero zabawę z piłką, nie trzeba kupować całego stroju. Z czasem jednak, kiedy hobby zacznie zamieniać się w pasję, warto wyposażyć się w profesjonalne komplety piłkarskie.