Zmiany skórne mogą być spowodowane przez czynniki zewnętrzne oraz mające podłoże w organizmie człowieka. Dotyczą zarówno dzieci jak i dorosłych, a skala, rodzaj oraz wygląd zależne są od specyfiki schorzenia. Wśród najczęściej występujących zmian skórnych, będących zmianami chorobowymi znajduje się AZS. Przekonaj się, jak przebiega ta choroba.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) – co to za choroba?

Atopowe zapalenie skóry zwane egzemą jest chorobą skórną przewlekłą, objawiającą się swędzącymi zmianami w postaci wysypki, łuszczącej się skóry. AZS może pojawić się u noworodków, dzieci oraz osób dorosłych. Uznawane za chorobę cywilizacyjną, dotyczy aż 20% noworodków i 3% społeczeństwa dorosłego. Nie jest to choroba zakaźna, lecz mutacje genów, wywołujące jej objawy mogą być dziedziczne. AZS jest schorzeniem przewlekłym i nawracającym, a rzuty choroby mogą mieć zróżnicowaną intensywność i długość. Ta choroba wywołuje znaczny dyskomfort przede wszystkim ze względu na objaw silnego świądu, ale również z uwagi na nieestetyczne zmiany skórne. Zaczerwienienie, rumień, pęcherze, pojawiające się przede wszystkim w okolicy kończyn, głowy, karku to  symptomy tej podstępnej choroby skórnej.

AZS na co dzień – jakie wywołuje objawy?

Zmiany skórne, wywołane przez egzemę mają charakter zmian o dużym nasileniu, obejmują zróżnicowane miejsca. Do najczęściej występujących objawów AZS u dzieci oraz dorosłych zalicza się wystąpienie podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Rumień na skórze ma charakter zapalny, a zmiany wymagają leczenia w celu ich minimalizacji. Objawem AZS jest silny świąd, występujący w związku ze zmianami oraz wysypka, przypominająca ukąszenia komara. Objawy AZS mogą mieć różne nasilenie oraz specyfikę, jednak elementem, występującym niezmiennie jest odczucie świądu. Skóra, która nie potrafi utworzyć i utrzymać prawidłowo funkcjonującej bariery ochronnej przeciw przesuszeniu wymaga zaawansowanej pielęgnacji. 

Czy AZS to choroba przewlekła i zakaźna?

AZS jest chorobą, występującą tak często, że zyskała miano choroby cywilizacyjnej. Występuje u dzieci oraz dorosłych, a wystąpienie w okresie noworodkowym oraz wczesnego dzieciństwa znacznie wpływa na nawroty choroby przez całe życie. Suchość, świąd i zaczerwienienie skóry nawracają i szczególnie pojawiają się wiosną, jesienią i zimą. Sprzyja temu grubsza odzież, brak odpowiedniej wentylacji skóry, niewielka dawka promieni słonecznych, dobiegających do powierzchni skóry, a przez to witaminy D, tak cennej dla zdrowia. Atopowe zapalenie skóry objawy prezentują się nieatrakcyjnie, jednak nie są zaraźliwe. Przyczyną oprócz czynników genetycznych mogą być podrażnienia, wywołane przez detergenty, kosmetyki myjące i pielęgnacyjne, a także ciasna odzież, niepozwalająca skórze oddychać.

Jak minimalizować objawy AZS?

Skutecznym sposobem na ograniczenie objawu świądu oraz minimalizację zmian skórnych przy AZS jest regularne stosowanie emolientów. Kosmetyki, dedykowane do skóry atopowej dzieci i dorosłych pozwalają przywrócić i zachować odpowiednią barierę ochronną skóry, zapobiegając przed powstawaniem kolejnych oraz ograniczając swędzenie. W celu minimalizacji objawów AZS należy unikać zapachowych środków chemicznych, nienaturalnych tekstyliów w postaci odzieży i bielizny pościelowej. Należy zapewnić skórze odpowiednią wentylację oraz zdrową dietę. Unikaj substancji, mogących wywoływać objawy alergiczne i stosuj się do zaleceń dermatologa.