Produkcja palet wykonanych z plastiku trwa już przynajmniej od dwóch dekad. Są one coraz popularniejsze, głównie dzięki temu że można je tanio kupić, a także posiadają wiele różnych zalet. Dlaczego palety plastikowe mają o wiele więcej plusów niż ich tradycyjne, drewniane odpowiedniki? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym poradniku.

Wysoka trwałość

Przede wszystkim plastik jest materiałem, który posiada o wiele większą wytrzymałość na skrajne warunki przechowywania. Tam, gdzie palet drewniana mogłaby nasiąknąć wodą i zgnić, jej plastikowy odpowiednik nie zostanie w ogóle uszkodzony. Nie ma też ryzyka w przypadku pojawienia się ognia, który bardzo szybko zajmuje palety drewniane. Nic więc dziwnego, że wykorzystanie palet plastikowych staje się coraz częstsze i możemy spotkać je już niemal w każdym magazynie sklepowym czy centrum dystrybucyjnym. Odporność na niskie i wysokie temperatury, środki chemiczne i różne inne niekorzystne warunki, powoduje że palety wykonane z plastiku mają też o wiele większą żywotność. Może ona dochodzić nawet do 15 lat, podczas gdy palet drewniana rzadko kiedy jest w stanie wytrzymać dłużej niż 5-7 lat. Wystarczy, że drewno nasiąknie wodą, a następnie temperatury spadną poniżej zera. Zazwyczaj już po jednym takim cyklu konstrukcja zostaje osłabiona tak mocno, że łamie się po kopnięciu nogą. Palety plastikowe są całkowicie odporne na te i wiele innych sytuacji, które zwykle prowadzą do bezpowrotnego zniszczenia ich tradycyjnych odpowiedników.

Szerokie zastosowanie

Materiał, z którego wykonywane są nowoczesne palety jest bezpieczny w kontakcie z żywnością. Powoduje to, że palet plastikowych bardzo chętnie używa się w gastronomii, do transportu różnych produktów spożywczych. Nadają się one świetnie także do transportu leków w przemyśle farmaceutycznym, a także roślin w ogrodnictwie. Wszędzie tam gdzie wymagany jest wysoki poziom higieny, plastikowe palety będą miały idealne zastosowanie. Jeżeli chodzi o kwestię wymiarów, to są one identyczne jak w przypadku tradycyjnych palet drewnianych i spełniają wszelkie normy zarówno europejskie jak i stosowane w innych regionach świata. Palety plastikowe można zamówić w rozmiarze 1200x800x150 mm – tzw. europaleta, w rozmiarze 1200x1000x150 mm – tzw. pólpaleta ISO, dostępne są także mniejsze półpalety o wymiarach 800x600x150 mm. Większość wykonana jest z niebieskiego lub czarnego plastiku, dzięki czemu również z większej odległości widać czy mamy do czynienia z paletą plastikową czy też drewnianą.