Jeżeli szuka się ciekawego serialu, ale z niezbyt dużą liczbą odcinków, które można obejrzeć w jeden wieczór, najlepiej będzie pokusić się na miniserial. Są to najczęściej produkcje limitowane, z zamkniętą historią, dzięki czemu można je obejrzeć w całości i bez zastanawiania się nad tym, kiedy wyjdzie następny odcinek czy sezon. Które miniseriale warto obejrzeć?

Czy warto oglądać miniseriale?

Zdecydowanie miniseriale są pewnym fenomenem na rynku filmowym. Przyzwyczailiśmy się albo do długo trwających filmów, albo do wieloodcinkowych i wielosezonowych seriali, które często ciągną się bez końca. Miniseriale, czyli seriale posiadające maksymalnie kilka odcinków z zamkniętą historią też się zdarzały, ale nie było ich wiele. Ostatnie lata to jednak prawdziwy wysyp tej formy produkcji i wiele niedawno ukazanych tytułów stały się prawdziwymi hitami.

Wiele platform VOD zaczęło je wypuszczać, przez co lista tytułów jest naprawdę długa. Przykładowe miniseriale z HBO wymienia jeden z artykułów na www.poradnikowy.net, ale można je znaleźć także na Netflix, Amazon Prime czy Player.

American Crime Story

Jest to serial złożony z dwóch sezonów (na razie) odpowiednio z 10 i 9 odcinkami. Pierwszy sezon opowiada historię O.J. Simpsona, robiącego karierę futbolisty, który został oskarżony o podwójne morderstwo – żony oraz kelnera. Przedstawia batalię sądową z punktu widzenia prawnika. Sezon drugi z kolei skupia się na morderstwie znanego projektanta Gianniego Versace. Sezony opowiadają więc dwie zupełnie inne historie i nie trzeba ich oglądać razem.

Czarnobyl

Ten serial jeszcze przed premierą w 2019 roku wzbudzał prawdziwą sensację, a po jego ukazaniu się, z miejsca stał się ogólnoświatowym hitem. Składa się z 5 odcinków każdy trwający około godziny. Opowiada historię największej katastrofy, związanej z wybuchem reaktora jądrowego. Nie ma tu sensacyjnych scen i szybkich zwrotów akcji, produkcja skupia się na czym innym – na ludziach i ich perspektywie, a także kwestiach technicznych i politycznych.

Grace i Grace

Ten 6-odcinkowy serial został stworzony na podstawie bestselerowej i opartej na faktach książki „Opowieści podręcznej”. Bohaterką historii jest Grace, pokojówka żyjąca w XIX wieku, która została oskarżona o dokonanie podwójnego morderstwa. Wątek skupia się na kilku płaszczyznach – tego, czy Grace naprawdę zabiła oraz tego, czy jest ona chora psychicznie, czy jednak wyrachowana.

Dobry Omen

Ta propozycja zalicza się do gatunków fantasy i składa się z 6 odcinków, które powstały na podstawie powieści Neila Gaimana i Terry’ego Pratchetta. Anioł i demon muszą połączyć siły, by odnaleźć antychrysta i ocalić Ziemię przed zagładą. To nie tylko niezwykle barwna opowieść, ale i dobra, lekka komedia, którą warto obejrzeć.

Niewiarygodne

To kolejny miniserial, który porusza wątki kryminalne. Bohaterkami są tu dwie policjantki tropiące seryjnego gwałciciela. Ważna jest tutaj nie tylko psychika przestępcy, ale i same ofiary oraz to, jak są one postrzegane i traktowane przez otoczenie oraz w jaki sposób doznana krzywda wpływa na ich życie i psychikę. Serial składa się z 6 odcinków, każdy trwający około godziny.