Odwodnienie skóry twarzy i ciała wbrew pozorom jest częstym problemem. Może bowiem występować zarówno w przypadku skóry suchej, jak i tłustej ze skłonnością do gromadzenia sebum. Dziś podpowiemy jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry wrażliwej i odwodnionej.

Odbudowa bariery hydrolipidowej to podstawa 

Przyczyną odwodnienia skóry jest zawsze uszkodzenie bariery hydrolipidowej i zaburzenie równowagi pomiędzy nawilżeniem i natłuszczeniem skóry. Na uszkodzenia wpływ mają czynniki zewnętrzne takie jak zanieczyszczenia powietrza, wilgotność, temperatura. Najbardziej destrukcyjny wpływ ma jednak promieniowanie UV. Do tego należy jeszcze dodać stres, który powoduje nadmierne pocenie i odwodnienie skóry czy też jej przesuszenie. Czasami uszkodzenie bariery hydrolipidowej wynika z jej nieprawidłowej budowy, to znaczy niedoboru ceramidów, czyli cementu międzykomórkowego. Warto zatem zadbać o dostarczenie tych składników, których skórze brakuje, a więc ceramidów, które wiążą się z lipidami, a także kwasu hialuronowego, który nawilża, ale i wiąże cząsteczki wody w skórze.   

Jak zadbać o skórę odwodnioną w przypadku cery tłustej? 

Jeżeli cera jest tłusta i skłonna do podrażnień czy niedoskonałości to również doszło do uszkodzeń w warstwie hydrolipidowej. Nadmierna produkcja sebum może być wynikiem zaczopowania ujścia gruczołów łojowych. Dzieje się tak wtedy, gdy na skórze zgromadzony jest zrogowaciały naskórek bądź czynniki zewnętrzne doprowadzą do zatkania porów. Oczywiście to jeszcze nie wszystko bowiem swoją rolę odgrywają także hormony, a zwłaszcza androgeny i ich zbyt duża aktywność. Kortyzol i jego wysoki poziom związany z długotrwałym stresem także może być odpowiedzialny najpierw za swędzenie i przesuszenia, a później za nadprodukcję sebum. W przypadku cery tłustej bardzo ważne jest codzienne oczyszczanie. Świetnie sprawdzi się płyn micelarny, który dociera w głębsze warstwy skóry, a jednocześnie pozostawia na niej film ochronny, który chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Istotne znaczenie ma wykonywany raz w tygodniu peeling, który pozwala pozbyć się zaskórników. W przypadku cery odwodnionej i tłustej bardzo dobrze sprawdzi się enzymatyczny. Gdy skóra jest już oczyszczona koniecznie trzeba ją dobrze nawilżyć. Warto sięgnąć po duet serum i kremu nawilżającego. Obydwa powinny zawierać kwas hialuronowy, ale i niacynamid, który wpływa na syntezę ceramidów i lipidów i reguluje poziom sebum.      

Skuteczna pielęgnacja skóry suchej i odwodnionej – co warto wiedzieć? 

Skóra sucha i odwodniona wymaga delikatnej pielęgnacji. Złuszczanie podobnie jak w przypadku cery problematycznej powinno odbywać się w sposób delikatny przy zastosowaniu enzymów czy też mocznika. Do oczyszczania skóry poza płynem micelarnym można zastosować mleczko oczyszczające, które pozostawia uczucie gładkości i nawilżenia. Dla równowagi pH warto sięgnąć po tonik z kwasem hialuronowym. W dalszej pielęgnacji sprawdzi się intensywnie nawilżający krem z kwasem hialuronowym. Taki krem może być świetną bazą pod makijaż, gdyż nie tylko szybko się wchłania, ale pozostawia skórę nawilżoną. Dzięki zastosowaniu kosmetyku można zwalczyć świąd, uczucie ściągnięcia i przesuszenia. Skóra staje się promienna i pełna blasku i nie jest już szara i matowa. Odpowiednia rutyna pielęgnacyjna pozwoli przywrócić skórze zdrowy wygląd.