Każdy dobrze prowadzony warsztat, powinien być wyposażony w odpowiednie, profesjonalne narzędzia. Wyposażenie wpływa na jakość wykonywanej pracy, szybkość i dokładność realizowanych zleceń. Z pewnością pracownicy docenią stworzenie im fachowego miejsca pracy. Wyposażenie warsztatu samochodowego to wymagające zadanie. Sprzęt powinien być trwały, jego cena adekwatna do jakości, a żywotności długa. Przyjrzyjmy się, jakie narzędzia mogą się przydać w dobrze zorganizowanym warsztacie samochodowym.

TOP 5 narzędzi, które ułatwią pracę mechanika

W zależności od profilu działalności warsztatu samochodowego, dobieramy narzędzia, jakimi powinien dysponować. Inne będą potrzebne w serwisie nastawionym na naprawę elektroniki, inne gdy specjalizuje się w wulkanizacji. Jeszcze inny sprzęt jest niezbędny w przypadku stacji diagnostycznej czy warsztatu o szerokim profilu działalności. Przed zakupem warto zrobić listę potrzebnych narzędzi i ułożyć je od tych najbardziej potrzebnych. Jest też grupa narzędzi, które sprawdzą się w każdym warsztacie. Oto 5 z nich. Ułatwią pracę każdemu mechanikowi.

1. Montażownica do opon

Montażownica do opon to bardzo ważne, niemalże podstawowe  wyposażenie warsztatu samochodowego. Służy do wymiany lub naprawy opony w samochodzie osobowym, dostawczym, ciężarowym lub motocyklu. Montażownice występują w różnych wersjach i cenach. Warto zainwestować w taką, która będzie odpowiadać potrzebom warsztatu. Pamiętać należy, że droższy sprzęt będzie bardziej precyzyjny, a jego zakup to inwestycja w narzędzie, które będzie dłużej spełniać swoje zadanie.

2. Wyważarka do kół

Obok montażownic opon wyważarka, jest kolejnym ważnym sprzętem w warsztacie samochodowym. Urządzenie to jest niezbędne w procesie serwisowania kół samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i motocykli.  Jest wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, które sprawdza i oblicza stopień niedoważenia. Następnie informuje o wadze ciężarka balansującego, który trzeba przymocować w konkretnym miejscu  na wewnętrznym obwodzie felgi.

3. Podnośnik hydrauliczny

Chcąc wykonać usługę serwisową, często należny podnieść samochód. Już zwykły demontaż koła wymaga użycia podnośnika. Na wyposażeniu warsztatu samochodowego powinny znaleźć się podnośniki typu “żaba”. Warto zwrócić tutaj uwagę na udźwig, który waha się w przedziale od 1,5 do 3 ton. Uzupełnieniem zestawu podnośników są podnośniki hydrauliczne butelkowe. Ich udźwig jest już znacznie większy i mieści się w przedziale od 2 do 30 ton. Jeżeli chcemy podnieść cięższe samochody, warto zainteresować się podnośnikami hydrauliczno-pneumatycznymi. Potrafią one unieść ciężar o masie nawet 100 ton.

4. Klucz udarowy

Klucz udarowy to przyrząd z bogatej kategorii narzędzi pneumatycznych. Jest powszechnie wykorzystywany i wchodzi w skład narzędzi tworzących podstawowe wyposażenie warsztatu samochodowego. Szczególnie docenią go mechanicy, którzy muszą odkręcać i dokręcać dużą liczbę śrub. Przeważnie klucze udarowe wykorzystywane są w warsztatach wulkanizacyjnych w procesie zdejmowania i zakładania koła. Szczególnie ciekawą ofertę stanowią klucze posiadające kilkunastu stopniową regulację momentu dokręcania.

5. Zestawy narzędzi

W dobrze wyposażonym warsztacie samochodowym, oprócz dużych, wartościowych maszyn i narzędzi, przydaje się wiele drobnego sprzętu: różnego rodzaju klucze, wkrętaki, kombinerki, szczypce zaciskowe i inne. Najlepiej zaopatrzyć się w dobrze skomponowany zestaw, który będzie zawierał wszystkie podstawowe narzędzia. Takich zestawów do wyboru jest wiele. Różnią się one liczbą elementów, także ich rodzajem. Z bogatej oferty można wybrać taki, który najbardziej odpowiada zapotrzebowaniu stanowiska pracy. Dodatkowym atutem jest walizka lub futerał, w którym każdy element ma swoje miejsce. To bardzo pomaga zachować porządek w miejscu pracy.

Gdzie kupić wyposażenie warsztatu samochodowego?

Myśląc poważnie o swoim warsztacie, chcąc być konkurencyjnym na rynku usług, powinniśmy zaopatrzyć się w sprawdzone narzędzia, wysokiej jakości. Może je zakupić w sklepie stacjonarnym. Jest też inna możliwość. W dobie Internetu nie jest problemem przejrzenie ofert znajdujących się na stronach internetowych jak na przykład  https://sklep-warsztat.pl/. Warto zapoznać się z opiniami na temat firm i produkowanych przez nich narzędzi oraz współpracować z takimi, które od dłuższego czasu istnieją na rynku. Dodatkowym atutem jest, jeśli pracownicy takiej firmy mają wieloletnie doświadczenie oraz dbają o bezpośredni kontakt z odbiorcą. Należy szukać dobrego i sprawdzonego dostawcy, ponieważ wyposażenie warsztatu, to zazwyczaj kosztowna inwestycja. 

Na stronie sklep-warsztat.pl znajdziemy nie tylko 5 polecanych narzędzi, które ułatwią pracę mechanikowi, jest jeszcze wiele innych elementów wyposażenia warsztatu samochodowego, które usprawnią realizację usług. Warto zajrzeć do swojego warsztatu i pomyśleć, w jaki sposób można doposażyć stanowiska pracy mechaników.