Słowo biżuteria wywodzi się z francuskiego słowa bijou, co oznacza klejnot. Towarzyszyła ona ludziom niemal od początku ich istnienia. W zależności od okresu zmieniały się materiały, z których były one wykonywane. Sztuczną biżuterię, czyli taką niewykonaną ze szlachetnych lub półszlachetnych materiałów zawdzięczamy Chanel. To ona wprowadziła ją do świata mody. Biżuteria sztuczna świetnie zastąpi droższy zamiennik bransoletki, naszyjnika, kolczyków czy też pierścionków. Tańsza biżuteria również może być piękna i modna. Nie musimy wydawać kilkaset złotych na luksusowe u jubilera.

Przykłady sztucznej biżuterii

Jeżeli chodzi o sztuczną biżuterię naprawdę możemy wyróżnić sporo. Poniżej wymienione są te najbardziej popularne, na przykład:

  • naszyjniki – jedne z najczęściej kupowanych ze sztucznych materiałów, potrafią być delikatne ( zwykły łańcuszek ), ale również z dodatkowymi elementami, takimi jak: muszelki, koraliki oraz różnego rodzaju kamienie. 
  • bransoletki – często możemy je napotkać z wisiorkami, koralikami lub nawet muszelkami. Występują też warianty, które da się założyć na nogę.
  • kolczyki – istnieją przeróżne warianty kolczyków, które są zazwyczaj minimalistyczne, ponieważ najszybciej się sprzedają.
  • pierścionki – również są jednymi z najczęściej kupowanych ze sztucznych materiałów. Dostępne są w różnych wariantach na przykład z kryształami.

Wszystkie wymienione powyżej zazwyczaj są robione z nieszlachetnych metali, często są również pozłacane czy też posrebrzane.

Biżuteria sztuczna – dlaczego warto nosić?

Zalety noszenia biżuterii sztucznej:

  • nie uczula – złoto czy też srebro mogą uczulać, w przypadku sztucznych materiałów uczulenia nie występują tak często. Jedynym potencjalnym alergenem jest nikiel znajdujący się na przykład w biglach czy zapięciach, ale jest on stosowany także w mieszankach ze złotem i srebrem. Można wybrać sztuczną biżuterię, która nie zawiera niklu.
  • o wiele niższa cena – płacenie kilkuset złotych za pierścionek, czy też pierścionek zaręczynowy, który potrafi kosztować nawet kilka tysięcy złoty potrafi być sporym wydatkiem. Jednak wyższa cena nie znaczy, że efekt będzie ładniejszy. Sztuczne naszyjniki, na przykład z dodatkowymi elementami takimi jak kamienie nie kosztują bardzo dużo, a dzięki nim można uzyskać podobny efekt. Dzięki niższej cenie jesteśmy w stanie kupić więcej biżuterii, która będzie pasowała do każdej stylizacji.
  • ogromny wybór kolorów i wzorów – sztuczna biżuteria potrafi być bardzo różnorodna, doskonale sprawdzi się na każdą okazję, znajdziemy ją przeróżnych kolorach ( na przykład złoty czy też srebrny), występuje z takimi dodatkami jak  muszelki, koraliki czy wisiorki.
  • wysoka jakość – wiele osób myśli, że sztuczna biżuteria jest z słabej jakości materiałów, lecz jednak się mylą. Sztuczne tworzywa, z których jest ona wykonana, są to mieszanki, które potrafią być odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz fizyczne. Przez długi czas wyglądają naprawdę dobrze. Jest również bardzo wytrzymała co sprawia, że jest odporna na zarysowania.

Podsumowanie

dobrym sklepie z biżuterią ze stali szlachetnej i dodatkami również znajdziemy biżuterię sztuczną. Wykonana jest ona z bardzo wysokiej jakości materiału i jest bardzo tania. Naprawdę warto, jeżeli chcemy wyglądać olśniewająco bez konieczności wydawania fortuny. Tania, sztuczna biżuteria powstała z myślą o szerokim gronie odbiorców, każdy znajdzie coś dla siebie, w swoim guście.