Niejednokrotnie trafiamy na dane dotyczące wtargnięć do mieszkań lub garaży. Niejednokrotnie również zdarza się, iż np. auta kradzione są z przyległych podjazdów. Można zatem łatwo zauważyć, czemu tak wiele osób czuje konieczność, aby względnie efektywnie ochronić własny majątek. Jedną spośród metod jest umieszczenie w domu oraz na działce systemu monitoringu, jaki w ostatnim czasie jest często montowany na różnych posesjach

Monitoring domu – dla kogo?

Jeżeli pragniesz zadbać o bezpieczeństwo własne oraz własnych bliskich i ochronić majątek – pomyśl o założeniu systemu monitoringu. Wbrew pozorom monitoring nie jest zarezerwowany jedynie dla spółek, składów lub instytucji publicznych! Każdy kto dba o poczucie zabezpieczenia może założyć dedykowany monitoring na swej działce czy w mieszkaniu. Jest to proste rozwiązanie aby czuć się pewniej – należy jedynie przemyśleć na których kamerach nam zależy oraz określić miejsca ich montażu.

Jaki system monitoringu dobrać?

Teraz na rynku przeważają dwa przeciwstawne (w pewnym zakresie) podejścia do monitoringu domu, mieszkania lub instytucji. Pierwszym spośród nich jest system AHD, czy Analog HD. Wywodzi się on ze starszych modeli analogowych, lecz pozwala rejestrację obrazu w rozdzielczości Full HD, zatem 1080 elementów w pionie. Właśnie takiej, w której działa większość telewizorów w naszych domach. Kolejnym wyjściem są kamery IP wraz z detektorami NVR. Należałoby jednak zwrócić uwagę, jaki wybierany system alarmowy, ponieważ jest to bardzo ważny element.

Monitoring bezprzewodowy

Na rynku odnajdziemy multum propozycji z tanimi, bezprzewodowymi kamerami do domowego monitoringu. Niejednokrotnie okazują się one jedynym praktycznym wyjściem, gdy własny dom jest już gotowy natomiast nie mamy możliwości wpuszczenia kabli. Należy natomiast zaznaczyć, iż w wypadku tego typu kamerek radiowych mogą pojawić się kłopoty w działaniu oraz stabilności połączenia. Optyka jest także złej jakości, natomiast sprzęt dość szybko się zużywa ze względu na brak statyczności napięcia. Także instalacja monitoringu zazwyczaj przebiega sprawnie.

Zalety posiadania monitoringu

Ofiary kradzieży przeważnie tracą drogą elektronikę, biżuterię oraz przedmioty o niezwykle dużej wartości. Niezwykle niejednokrotnie łupem padają rodzinne pamiątki, jakich wartość emocjonalna jest identycznie wysoka co materialna. Wszystko odbywa się pod nieobecność gospodarzy. Rabusie zawsze utwierdzają się, czy budynek ma system ostrzegawczy. Znaczy to, iż już sama obecność monitoringu odstręcza złodziei. Do przestępstwa dobrze zniechęca obrotowa kamera z alarmem, jaka natychmiast zauważy złodzieja.