Gastroenterolog to specjalista, który diagnozuje i leczy choroby dotyczące żołądka, jelit, jelita grubego, odbytnicy, przełyku, trzustki, pęcherzyka żółciowego, przewodu żółciowego i wątroby. Gastroenterolog jest znany jako lekarz trawienny, ponieważ ta gałąź medycyny koncentruje się na układzie pokarmowym i jego zaburzeniach.

Znaki, pod którymi musisz udać się do gastroenterologa

Oto lista znaków wskazujących, że musisz odwiedzić gastroenterologa.

  1. Zaparcie

Doświadczenie zaparcia to pierwszy znak, że musisz odwiedzić gastroenterologa. Zaparcia to stan, w którym osoby doświadczają mniej niż trzy chwile wypróżnienia w ciągu tygodnia. Zaparcia zwykle występują u osób starszych lub cierpiących na nadmierne odwodnienie lub spożywających pokarmy o mniejszej zawartości błonnika. Doświadczony i wykwalifikowany gastroenterolog, taki jak dr Sanjay Choudhary ze szpitala Koda International w Dubaju, pomoże ustalić przyczynę zaparć, a następnie opracuje plan leczenia.

  • Biegunka

 Biegunka jest stanem, w którym osoba doświadcza zbyt dużego ruchu jelit. Mówiąc prosto, biegunka jest przeciwieństwem zaparć. Jeśli doświadczasz regularnej biegunki lub zauważasz skurcze żołądka lub wodnistego stolca, lepiej skonsultować się z gastroenterologiem, aby ustalić przyczynę.

  • Zgaga

Występowanie zgagi jest częstą dolegliwością, ale konsekwentna zgaga jest powodem do niepokoju. Częsta zgaga u osoby może być oznaką choroby refluksowej lub GERD. W takiej sytuacji ważne jest, aby wykonać testy diagnostyczne.

  • Krwawienie z odbytnicy

Jeszcze jeden znak, który pokazuje osobie, że musisz odwiedzić gastroenterologa, doświadcza krwawienia z odbytnicy. Krew w kale jest poważnym objawem. Przyczyny krwawienia z odbytu są różne, ale stan oznacza, że ​​występuje krwawienie z przewodu pokarmowego. Wizyta u gastroenterologa wskaże stan, który powoduje problem.

  • Ból brzucha

Zwykle ból brzucha nie jest powodem do niepokoju. Łagodny ból brzucha może nie być powodem do wizyty u lekarza. Ale pamiętaj, jeśli odczuwasz ból brzucha po prawie każdym posiłku lub po jedzeniu, któremu towarzyszą nudności lub bolesne wypróżnienia, to powiedz o tym lekarzowi. Aby mógł zdecydować o kolejnym kroku i skierować gastroenterologa do zdiagnozowania i leczenia problemu.

  • Trudności w połykaniu

Częste trudności w połykaniu lub niemożność przełknięcia to znak, że musisz udać się do gastroenterologa. Przeprowadzi test znany jako górna endoskopia, aby ustalić przyczynę bólu i odpowiednio go leczyć.

Dolna linia:

Znaki wymienione w artykule są częstymi objawami występującymi u osób cierpiących na choroby związane z trawieniem. Nie wszystkie objawy lub problemy są powodem do niepokoju, konsultacja z gastroenterologiem będzie lepiej wykwalifikowana, aby odpowiedzieć na wszystkie zakręty i zastosować odpowiednie leczenie w celu złagodzenia problemów.