Wręczanie pierścionka podczas zaręczyn to tradycja kultywowana już od setek lat. Obecnie taka biżuteria występuje w wielu wariantach, co wpływa na ogromną różnorodność cen. Jakie pierścionki zaręczynowe są najtańsze, a które modele kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych? Czy biżuteria kupowana z myślą o przyszłej pannie młodej zawsze musi być droga?

Cena a zastosowane kruszce

Cena pierścionka zaręczynowego zależy w dużej mierze od zastosowanego kruszcu i jego próby. W przypadku takiej biżuterii najczęściej stosuje się złoto i jego biały odpowiednik, ale zdarzają się także mieszanki palladu stworzone z myślą o alergikach. Znacznie rzadziej do produkcji pierścionków wykorzystuje się srebro, a w najdroższych modelach znaleźć można platynę.

Cena złota i platyny niekiedy może być dosyć zbliżona. Ten drugi metal jest jednak bardzo rzadki, dlatego pojawia się głównie w luksusowej biżuterii ozdobionej drogimi kamieniami.

– Ogromny wpływ na ostateczną cenę pierścionka zaręczynowego ma także próba metalu szlachetnego. Oznacza ona zawartość czystego pierwiastka, dlatego im wyższe oznaczenie, tym lepszy kruszec. Najdroższa biżuteria zwykle jest oznaczana próbą 750 – tłumaczy specjalista z salonu jubilerskiego Fugart.

Kamienie szlachetne i ich ceny

Kolejnym aspektem wpływającym na cenę pierścionków zaręczynowych są kamienie szlachetne. Z luksusem kojarzą się głównie brylanty, ale istnieje również wiele innych, ciekawych klejnotów stosowanych w biżuterii tego typu. W cenie są także szmaragdy, rubiny i szafiry. W pierścionkach na zaręczyny pojawiają się też ametysty, tanzanity, topazy, cytryny czy oliwiny.

Ważna jest również wielkość i liczba kamieni. Większe brylanty zawsze będą droższe niż ich mniejsze odpowiedniki występujące w towarzystwie kolorowych kamieni szlachetnych. Coraz częściej przyszłe panny młode preferują niestandardowe propozycje, dlatego drogie diamenty są zastępowane przez nieco tańsze niebieskie topazy czy fioletowe ametysty.

Ile kosztują pierścionki zaręczynowe?

Ze względu na możliwość wyboru dowolnych kruszców i kamieni, ceny pierścionków na zaręczyny wahają się od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nietrudno znaleźć modele, które kosztują nawet 40 000 zł.

Wybór odpowiedniego pierścionka zaręczynowego powinien być uzależniony od Twojego budżetu. Nie wszystkie osoby mogą pozwolić sobie na drogie modele z wielkimi brylantami, dlatego na rynku są dostępne również znacznie tańsze wersje z cyrkonią. Dla większości kobiet cena pierścionka na zaręczyny nie ma żadnego znaczenia, a wielu mężczyzn decyduje się na wybieranie biżuterii w średniej cenie wynoszącej około 1000-2000 zł.