Organizacja ślubu to ogrom pracy, ale też radosnej ekscytacji towarzyszącej oczekiwaniom na tę wymarzoną uroczystość. Obok wielu wymagających załatwienia spraw, jak sala weselna, menu czy suknia, jest też kwestia wyboru odpowiednich zaproszeń ślubnych. Można oczywiście zdecydować się na standardowe rozwiązania w postaci kartki z gołąbkami, ale warto też rozważyć bardziej oryginalne pomysły, które na długo pozostaną zapamiętane przez mile zaskoczonych gości.

Od czego zacząć?

Jak zabrać się za szukanie pomysłu na niebanalne zaproszenia? Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby dopasować je do rodzaju uroczystości, czyli stylu, w jakim zaplanowano wesele oraz osobowości pary młodej. Sala weselna, zastawa stołowa i dekoracje to doskonała wskazówka mówiąca o tym, jaki kierunek wybrać projektując ślubne zaproszenia. Z kolei indywidualne cechy osobowości lub pasje państwa młodych dają ogromne pole do popisu w zakresie wyboru motywów i symboli odzwierciedlających charakter przyszłych nowożeńców.

Zaproszenia dopasowane do stylu wesela

Obecnie nie ma jednego obowiązującego kanonu dotyczącego tego, jak ma wyglądać ślub i wesele. Możliwości jest coraz więcej, a wśród nich zdarzają się tak niekonwencjonalne uroczystości, jak wesela w stylu Bollywood, morskim, folkowym czy ekologicznym. Dopasowanie do wybranego stylu odpowiednich zaproszeń wydaje się już tak zwaną „kropką nad i”, która dopełni całości i nada uroczystości wyjątkowego charakteru. Przykładem może być np. wesele w stylu boho — wtedy zaproszenia mogą być zdobione fantazyjnymi dodatkami kojarzącymi się z tym radosnym nawiązującym do etnicznych motywów nurtem. Będą to oczywiście kwiaty, kolorowe ptasie piórka, łapacze snów, frędzle, koronki i tym podobne elementy. Jeżeli natomiast przewodnim elementem wesela jest np. modny ostatnio styl industrialny, zaproszenia powinny odzwierciedlać minimalistyczno-techniczny klimat, w którym przewodnim kolorem jest miedź i czerń.

Karykatury ślubne, motocykle, samoloty…

Chcąc odwołać się do charakteru lub hobby państwa młodych, mamy nieograniczone możliwości! Jeśli są to osoby z dużym poczuciem humoru i dystansem do siebie, doskonałym pomysłem na oryginalne i spersonalizowane zaproszenia będą wykonane przez zdolnego artystę karykatury ślubne przedstawiające nowożeńców w komicznej sytuacji lub opowiadające ich historię w formie krótkiego komiksu. W przypadku, gdy ślub biorą fani motocykli czy pracownicy linii lotniczych motyw motoru i samolotu nasuwa się automatycznie. Podobnie jest z innymi pasjami, które mogą stać się idealnym punktem wyjścia do zaprojektowania oryginalnych i niekonwencjonalnych zaproszeń.

Nie tylko papier

Warto pamiętać, że zaproszenie nie musi mieć tradycyjnej papierowej postaci. To, na czym umieścimy informacje o dacie i miejscu ślubu, może przybrać zupełnie odmienną od tradycyjnej formę. Nawet karykatury ślubne mogą znaleźć się na przeźroczystym szkle czy na cienkiej sklejce, z której można też wyciąć model motoru lub samolotu i umieścić na nich odpowiedni tekst. Możliwości jest tyle, ile pomysłów, a najważniejsze jest to, aby przy wyborze zaproszeń kierować się własną wyobraźnią, a nie tym, co dyktuje moda.