Bez wątpienia jest jedną z najbezpieczniejszych form lokaty kapitału. Inwestowanie w nieruchomości staje się obecnie niezwykle popularne. W porównaniu z niskimi odsetkami od lokat na rachunkach bankowych, jest przede wszystkim bardziej opłacalne. Inwestować w nieruchomości można na wiele sposobów. Warto na przykład kupić apartament w systemie condohotelowym, działkę z domem jednorodzinnym lub lokal mieszkalny, który możemy wynająć na dłuższy okres czasu lub sprzedać później z dużym zyskiem.

Zakup mieszkania na własne potrzeby

Nieruchomości wciąż sprzedają się w błyskawicznym tempie. Choć ekonomiczny kryzys uderzył w wiele sektorów gospodarki, praktycznie ominął branżę budowlaną. Rynek nieruchomości dynamicznie się rozwija i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. W dalszym ciągu rośnie liczba inwestycji deweloperskich, a popyt na nowe mieszkania lub domy nie słabnie. Wiele nieruchomości sprzedaje się już na etapie dziury w ziemi. Osoby posiadające nadwyżki finansowe chętnie kupują kolejne lokale mieszkalne.

Zakup nieruchomości na własny użytek nie przyniesie dochodu pasywnego, ale jest doskonałą inwestycją w przyszłość. Wiele osób decyduje się na kupno mieszkania na kredyt, ponieważ nie chce już dalej mieszkać w wynajmowanym lokalu. Myśli o pełnej niezależności i posiadaniu własnych czterech kątów. Niektórzy planują powiększenie rodziny lub przeprowadzkę do innego miasta. Każdy powód jest dobry, by zainwestować w wymarzone M.

Zakup mieszkania pod wynajem długo- lub krótkoterminowy

Według ekspertów z rynku nieruchomości najem długoterminowy to jedna z najpopularniejszych form inwestycyjnych, dzięki której możemy zyskać ponad 5% w skali roku. Coraz większy jest popyt na lokale mieszkalne znajdujące się w pobliżu większych aglomeracji. Na szczególne wyróżnienie zasługują nieruchomości zlokalizowane w bliskiej odległości od stolicy Polski. Na przykład nowe mieszkania w Piasecznie, które położone są niedaleko przystanków PKP i ZTM, punktów handlowo-usługowych, placówek edukacyjnych czy obiektów sportowych.

Wiele osób mających nieco więcej wolnego czasu decyduje się na wynajem krótkoterminowy. W przypadku najmu mieszkania na doby, trzeba być przygotowanym na konieczność zaangażowania się w proces rezerwacyjny oraz bieżącą obsługę lokalu. Aby tego uniknąć, warto zdecydować się na współpracę z profesjonalnym operatorem. Osoba lub firma zajmie się kompleksowo administrowaniem nieruchomości. Apartamenty z zarządzanym wynajmem są formą lokaty posiadanego kapitału, która gwarantuje roczną stopę zwrotu przy minimalnym zaangażowaniu właściciela nieruchomości.

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości w systemie condohotelowym, położone w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach lub w największych miastach Polski. Opłacalna jest inwestycja w apartamenty położone nad Bałtykiem, w Zakopanem czy na Mazurach. Można też rozważyć zakup mieszkania na wynajem krótkoterminowy w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu czy Gdańsku.